"Nie można renegocjować planu dla Grecji"

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble ocenił w środę, że "nie można renegocjować" programu Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Grecji, przewidującego pomoc w zamian za realizację planu oszczędności.

 

- Jest to program pomocowy przygotowany w sposób bardzo szczegółowy i nie możemy go renegocjować - oświadczył Schaeuble w rozgłośni Deutschlandfunk nazajutrz po fiasku prowadzonych w Atenach rozmów siedmiu partii politycznych na temat sformowania rządu. Konieczne będą nowe wybory parlamentarne w tym kraju, które odbędą się w czerwcu.

 

"Grecja musi być przygotowana na przyjęcie pomocy", która została jej zaproponowana - powiedział niemiecki minister finansów. - Ci, którzy wygrają wybory, będą musieli zdecydować, czy przyjmą te warunki, czy nie - dodał.

Schaeuble podkreślił, że Europejczycy chcą, aby Grecja pozostała w strefie euro, lecz zależy to "od suwerennej decyzji Greków". Jego zdaniem "nie pomagają spekulacje, co Grecja zdecyduje".

 

W piątek niemiecki minister powiedział w wywiadzie prasowym, że strefa euro poradziłaby sobie z ewentualnym wystąpieniem Grecji z obszaru wspólnej waluty. - W minionych dwóch latach wiele się nauczyliśmy i stworzyliśmy mechanizmy ochronne. Zagrożenie przeniesieniem się kryzysu na inne kraje jest mniejsze, a strefa euro stała się bardziej odporna jako całość - ocenił minister w rozmowie z gazetą "Rheinische Post". - Błędne jest wyobrażenie, że nie bylibyśmy w stanie zareagować na coś nieprzewidzianego. Europa tak szybko się nie pogrąży - dodał Schaeuble.

 

Nowy prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyli we wtorek w Berlinie, że życzyliby sobie, aby pogrążona w kryzysie politycznym i gospodarczym Grecja mogła pozostać w strefie euro oraz wyrazili gotowość do rozważenia "dodatkowych możliwości" wsparcia rozwoju greckiej gospodarki.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook