Putin gratuluje wyboru prezydentowi Kuby; mówi o "strategicznym związku"

PAP/ ed
Czwartek, 19 kwietnia 2018, godz. 22:19
Rosyjski przywódca Władimir Putin pogratulował w czwartek wyboru nowemu kubańskiemu prezydentowi, którym został Miguel Diaz-Canel. Putin oświadczył, że wierzy w umocnienie "strategicznego związku" z Kubą.
więcej

Niemcy przyjmą 10200 uchodźców w ramach unijnego programu przesiedleń

PAP/ ed
Czwartek, 19 kwietnia 2018, godz. 21:50
W ramach unijnego programu przesiedleń Niemcy przyjmą 10200 uchodźców - poinformował szef niemieckiego MSW Horst Seehofer. Jeszcze w tym roku będzie ich mogło przybyć 4600, a w przyszłym roku - pozostali.
więcej

Izrael po raz 70. świętuje Dzień Niepodległości. Obchody potrwają do soboty wieczorem

PAP/ ed
Czwartek, 19 kwietnia 2018, godz. 21:37
W ramach obchodzonej w czwartek w Izraelu 70. rocznicy proklamowania niepodległości władze zorganizowały pokazy wojskowe, podczas gdy zwykli Izraelczycy gromadzili się na kameralnych spotkaniach przy grillu, na imprezach na plaży i na piknikach.
więcej

Macron: celem Niemiec i Francji jest wspólny front ws. reformy euro

PAP/ ed
Czwartek, 19 kwietnia 2018, godz. 18:56
Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w czwartek w Berlinie składa wizytę kanclerz Angeli Merkel, powiedział, że celem Francji i Niemiec jest zaprezentowanie w czerwcu na szczycie UE wspólnego frontu w sprawie reformy strefy euro.
więcej

Irackie lotnictwo zbombardowało pozycje IS w Syrii

PAP/ ed
Czwartek, 19 kwietnia 2018, godz. 18:28
Irackie lotnictwo przeprowadziło w czwartek "śmiercionośne" naloty na pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Syrii - poinformowała kancelaria premiera Iraku Hajdara al-Abadiego.
więcej

Królowa Elżbieta II wskazała księcia Karola na przywódcę Wspólnoty Narodów

PAP / sz
Czwartek, 19 kwietnia 2018, godz. 13:56
Królowa Elżbieta II zarekomendowała w czwartek swojego syna, księcia Walii Karola na przyszłego przywódcę Wspólnoty Narodów, która zrzesza 53 państwa, w większości dawne brytyjskie kolonie.
więcej

Turcja: dożywocie dla 18 osób uznanych za winne zabicia żołnierza

PAP / sz
Czwartek, 19 kwietnia 2018, godz. 13:27
Sąd w Turcji skazał w czwartek na kary dożywocia 18 osób uznanych za winne "umyślnego zabójstwa" żołnierza Omera Halisdemira, uważanego w Turcji za bohatera narodowego w związku z zabiciem jednego z inicjatorów udaremnionego zamachu stanu z lipca 2016 roku.
więcej

Aresztowano 22 mafiosów z najbliższego otoczenia szefa cosa nostra

PAP / sz
Czwartek, 19 kwietnia 2018, godz. 12:26
Włoscy policjanci i karabinierzy aresztowali w czwartek na Sycylii 22 osoby z klanu najważniejszego bossa cosa nostra Matteo Messiny Denaro, poszukiwanego od 25 lat. Wśród zatrzymanych jest dwóch jego szwagrów, którzy według śledczych pomagają mu się ukrywać.
więcej

Młodzieżówka Jednej Rosji utworzy grupy do walki z opozycją

PAP / sz
Czwartek, 19 kwietnia 2018, godz. 11:19
Młoda Gwardia, młodzieżówka putinowskiej Jednej Rosji, utworzy grupy, które będą uczyć się masowej mobilizacji na wiece poparcia dla władz i stawiania oporu wobec opozycjonistów - podaje rosyjska niezależna telewizja Dożd.
więcej

Indonezja: trzy osoby zginęły w trzęsieniu ziemi na Jawie

PAP / sz
Czwartek, 19 kwietnia 2018, godz. 08:35
Trzy osoby zginęły, ponad 20 odniosło obrażenia, a kilkaset domów zostało uszkodzonych w trzęsieniu ziemi na wyspie Jawa - poinformowały w czwartek indonezyjskie służby ratunkowe. Na terenach dotkniętych przez kataklizm wprowadzono 14-dniowy stan wyjątkowy.
więcej

Izrael uczcił pamięć żołnierzy, rozpoczyna obchody dnia niepodległości

PAP / jp
Środa, 18 kwietnia 2018, godz. 21:50
W Izraelu obchodzono w środę Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Izraelskich i Ofiar Terroryzmu - Jom ha-Zikkaron; wieczorem rozpoczęły się uroczystości związane z 70. rocznicą powstania państwa Izrael, obchodzone tam zgodnie z kalendarzem hebrajskim.
więcej

USA: senatorzy krytykują brak strategii wobec Syrii i Bliskiego Wschodu

PAP / jp
Środa, 18 kwietnia 2018, godz. 20:50
Po zamkniętym briefingu Pentagonu wpływowi republikańscy senatorzy skrytykowali administrację prezydenta USA Donalda Trumpa za brak strategii wobec Syrii i Bliskiego Wschodu, który umocni wpływy Rosji i Iranu w regionie - podaje CBS News.
więcej

PE skrytykował wybór Selmayra na sekretarza generalnego KE

PAP / jp
Środa, 18 kwietnia 2018, godz. 19:20
Parlament Europejski potępił w środę kontrowersyjny tryb wyboru Martina Selmayra na stanowisko sekretarza generalnego KE i zwrócił się do Komisji Europejskiej o ponowną ocenę procedury mianowania go na to stanowisko.
więcej

Belgijskie firmy oskarżone o eksport produktów chemicznych do Syrii

PAP / jp
Środa, 18 kwietnia 2018, godz. 16:30
Trzy belgijskie firmy zostały oskarżone o eksport do Syrii chemikaliów, które mogły służyć do produkcji broni chemicznej. Choć przedsiębiorstwa powinny mieć odpowiednią licencję na sprzedaż, urząd celny nie dopilnował sprawy - podały belgijskie media.
więcej

Trwają manewry sił zbrojnych Chińskiej Republiki Ludowej w Cieśninie Tajwańskiej

PAP / pch
Środa, 18 kwietnia 2018, godz. 13:46
Siły zbrojne ChRL prowadzą manewry z użyciem ostrej amunicji w Cieśninie Tajwańskiej oddzielającej Chiny kontynentalne od Tajwanu. Według Pekinu ćwiczenia są ostrzeżeniem dla separatystów, ale Tajpej ocenia je jako próbę zastraszenia mieszkańców wyspy.
więcej

Armenia: kolejny dzień protestów przeciwko nowemu premierowi

PAP / pch
Środa, 18 kwietnia 2018, godz. 12:16
Tysiące protestujących przeciwko wyborowi na premiera Armenii byłego prezydenta Serża Serkisjana w środę znów wyszły na ulice Erywania. Jest to już szósty dzień demonstracji w stolicy Armenii. Policja poinformowała o ponad 60 zatrzymanych osobach.
więcej

Apele o wyjaśnienie śmierci rosyjskiego dziennikarza, który pisał o rosyjskich najemnikach w Syrii

PAP / pch
Środa, 18 kwietnia 2018, godz. 11:16
OBWE, Reporterzy bez Granic (RSF), Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ) wezwały władze Rosji do wyjaśnienia okoliczności śmierci rosyjskiego dziennikarza Maksima Borodina, który 13 kwietnia wypadł z okna swojego mieszkania. Borodin pisał m.in. o rosyjskich najemnikach w Syrii.
więcej

USA/WSJ: Pentagon chce zastąpić siły USA w Syrii kontyngentem arabskim

PAP / pch
Środa, 18 kwietnia 2018, godz. 08:10
Pentagon chce zastąpić stacjonujące w północno-wschodniej Syrii jednostki amerykańskie w sile 2 tys. żołnierzy kontyngentem złożonym wyłącznie z wojsk lądowych państw arabskich. Zadaniem tych wojsk byłaby stabilizacja regionu po pokonaniu Państwa Islamskiego.
więcej

Syria: armia Asada przygotowuje atak na bastion tzw. Państwa Islamskiego w Damaszku

PAP / kw
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 21:42
Dowództwo armii syryjskiej rozpoczęło ostrzał ostatniego regionu w pobliżu Damaszku, który jest jeszcze pod kontrolą rebeliantów i przygotowuje się do ataku - poinformował we wtorek jeden z dowódców sił wiernych prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi.
więcej

Birma: prezydent ogłasza amnestię dla ponad 8 tys. skazanych

PAP / kw
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 18:59
Amnestię dla ponad 8 tys. więźniów ogłosił we wtorek nowy prezydent Birmy Win Myint z okazji birmańskiego Nowego Roku. Wśród osób, którym darowano kary, jest 36 więźniów politycznych, ale większość - ponad 6 tys. - to skazani za przestępstwa narkotykowe.
więcej

Syria: niezależni inspektorzy OPCW weszli do Dumy, by zbadać, czy Asad użył broni chemicznej

PAP / kw
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 16:40
Media państwowe w Syrii podały we wtorek, że inspektorzy z Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) weszli do Dumy we Wschodniej Gucie koło Damaszku, gdzie mają zbadać, czy użyto tam broni chemicznej, o co oskarża się reżim prezydenta Baszara el-Asada.
więcej

Rosja: Putin rozmawiał z Merkel o Syrii i Nord Stream 2

PAP / kw
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 15:35
Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o zaostrzeniu sytuacji wokół Syrii; Putin oświadczył, że kraje zachodniej koalicji naruszyły normy prawa międzynarodowego, przeprowadzając atak - podał we wtorek Kreml.
więcej

Pakistan: miliony dzieci żyją na ulicy. Połowa to uchodźcy z Afganistanu. Apel o pomoc

KAI / kw
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 14:44
Liczba dzieci ulicy w Pakistanie wzrosła do 1,5 miliona. Są one pozbawione opieki i łatwo mogą stać się ofiarą przestępców, a także być potencjalnym roznosicielem chorób, alarmuje krajowa szefowa Wiosek Dziecięcych SOS w Pakistanie, Saba Faisal.
więcej

Macron: Francja gotowa na zwiększenie wkładu do budżetu UE

PAP / ms
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 13:16
Prezydent Francji jest czwartym europejskim przywódcą, który zabiera głos podczas debaty plenarnej na temat przyszłości Unii. Wcześniej byli to: premier Irlandii Leo Varadkar, premier Chorwacji Andrej Plenković i premier Portugalii Antonio Costa.
więcej

Węgry: rola Rosji w konflikcie syryjskim jest nie do ominięcia

PAP / ms
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 12:26
Węgierski minister podkreślił, że celem sobotniego ataku lotniczego USA, Wielkiej Brytanii i Francji na syryjskie obiekty było - oprócz odwetu - zapobieżenie dalszym atakom z użyciem broni chemicznej.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook