Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję ws. rozejmu w Syrii

PAP / kk
Sobota, 24 lutego 2018, godz. 21:44
Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w sobotę jednomyślnie rezolucję z żądaniem zaprowadzenia "bez zwłoki" 30-dniowego rozejmu w Syrii, aby umożliwić udzielenie pomocy i ewakuację rannych ze Wschodniej Guty, gdzie w nalotach w ciągu 7 dni zginęło ponad 500 osób.
więcej

68. Berlinale: film Szumowskiej nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem

PAP / kk
Sobota, 24 lutego 2018, godz. 20:31
"Twarz" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej - film o człowieku, który po wypadku musi na nowo odnaleźć się w świecie - został w sobotę nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem (Grand Prix) podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale.
więcej

Włochy: tysiące ludzi na manifestacjach przed zbliżającymi się wyborami

PAP / kk
Sobota, 24 lutego 2018, godz. 19:35
Tysiące osób uczestniczyło w sobotę w manifestacjach we Włoszech, zorganizowanych na osiem dni przed wyborami parlamentarnymi. Środowiska lewicy demonstrowały przeciwko odradzającemu się według nich faszyzmowi. Na ulice wyszli też zwolennicy skrajnej prawicy.
więcej

Francja: prezydent Macron wygwizdany przez rolników

PAP / kk
Sobota, 24 lutego 2018, godz. 18:35
Buczenie i gwizdy powitały prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który w sobotę odwiedził tegoroczny międzynarodowy Salon Rolniczy w Paryżu. Na tej wielkiej imprezie prezydent usiłował promować swoją politykę.
więcej

Syria: we Wschodniej Gucie zginęło co najmniej 21 cywilów

PAP / kk
Sobota, 24 lutego 2018, godz. 15:41
Co najmniej 21 cywilów zginęło w sobotę we Wschodniej Gucie podczas bombardowań przez reżimowe siły syryjskie tego bastionu rebeliantów pod Damaszkiem - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
więcej

Somalia: do co najmniej 38 wzrósł bilans zabitych w zamachach w Mogadiszu

PAP / kk
Sobota, 24 lutego 2018, godz. 14:30
Do co najmniej 38 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowego zamachu samobójczego i zamachu bombowego w stolicy Somalii Mogadiszu - poinformowały somalijskie służby ratunkowe. Do ataków przyznało się związane z Al-Kaidą islamistyczne ugrupowanie Al-Szabab.
więcej

USA: kolejne zarzuty przeciwko byłemu szefowi sztabu wyborczego Trumpa

PAP / kk
Sobota, 24 lutego 2018, godz. 11:27
Specjalny prokurator Robert Mueller prowadzący śledztwo w sprawie tzw. Russiagate postawił w piątek nowe zarzuty szefowi sztabu wyborczego Trumpa, Paulowi Manafortowi oskarżając go o opłacanie byłych europejskich polityków - podał Reuters w sobotę.
więcej

Nigeria: prezydent Buhari po raz pierwszy o porwaniu dziewcząt

PAP / kk
Sobota, 24 lutego 2018, godz. 09:54
"Przykro nam, że do tego doszło" czytamy w oświadczeniu wydanym w piątek przez prezydenta i szefa rządu Nigerii Muhammadu Buhariego. "Modlimy się, by nasze waleczne siły zbrojne odnalazły zaginione i doprowadziły je bezpiecznie do rodzin".
więcej

USA: skazany na karę śmierci ułaskawiony na godzinę przed egzekucją

PAP / kk
Sobota, 24 lutego 2018, godz. 08:51
Gubernator stanu Teksas Greg Abbott ułaskawił w czwartek skazanego na karę śmierci zabójcę matki i brata na mniej niż godzinę przed planowanym terminem jego egzekucji. Najwyższy wymiar kary został zamieniony na dożywocie bez prawa do zwolnienia warunkowego.
więcej

Włochy: ponad 12 tys. osób utonęło w Morzu Śródziemnym. Liczba migrantów spada

KAI / kw
Piątek, 23 lutego 2018, godz. 21:41
W latach 2015-17 przy próbie dotarcia z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu do Europy w Morzu Śródziemnym utonęło 12033 uchodźców, przy czym szczególnie tragiczny był pod tym względem rok 2016, gdy w wodach tego akwenu znalazły śmierć 5143 osoby.
więcej

Niemcy: czwarty rok z rzędu nadwyżka budżetowa. Gospodarka bije kolejne rekordy

PAP / kw
Piątek, 23 lutego 2018, godz. 20:33
W 2017 roku Niemcy odnotowały rekordową nadwyżkę budżetową w wysokości 36,6 mld euro - poinformował w piątek Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) w Wiesbaden. Dla Niemiec to już czwarty z rzędu rok, w którym dochody okazały się wyższe od wydatków.
więcej

USA: Trump zapowie największy w historii pakiet sankcji na Koreę Płn.

PAP / kw
Piątek, 23 lutego 2018, godz. 19:20
Prezydent USA Donald Trump planuje w piątkowym przemówieniu ogłosić "największy w historii" pakiet sankcji przeciw Korei Północnej, wymierzony w 56 jednosek pływających, firm transportowych i handlowych - powiedział wysoki rangą urzędnik administracji USA.
więcej

Syria: Polska Akcja Humanitarna organizuje pomoc dla mieszkańców wschodniej Guty

PAP / kw
Piątek, 23 lutego 2018, godz. 16:46
Polska Akcja Humanitarna apeluje o pomoc dla mieszkańców wschodniej Guty, którzy pozbawieni są pomocy medycznej, żywności i wody. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w wyniku intensywnych ataków od niedzieli śmierć poniosło 403 cywilów, w tym 95 dzieci.
więcej

W Unii coraz głośniej o uzależnieniu wysokości funduszy od praworządności i solidarności

PAP / kw
Piątek, 23 lutego 2018, godz. 15:58
Kwestia uzależnienia dostępu do funduszy unijnych od praworządności i solidarności pojawiła się w wypowiedziach niektórych przywódców państw i rządów przed trwającym szczytem UE w Brukseli. Szef KE przekonywał, że sprawa ta nie ogranicza się jedynie do Polski.
więcej

Wielki Brytania: rząd ustalił stanowisko w sprawie Brexitu

PAP / pch
Piątek, 23 lutego 2018, godz. 12:54
Ministrowie w rządzie Wielkiej Brytanii doszli do ogólnego porozumienia w sprawie preferowanego wyniku negocjacji o przyszłych relacjach kraju z Unią Europejską po Brexicie - poinformowały w piątek brytyjskie media.
więcej

Japonia: strzały w pobliżu nieformalnej ambasady Korei Płn. w Tokio

KAI / pch
Piątek, 23 lutego 2018, godz. 10:56
Japońska policja aresztowała w piątek dwóch mężczyzn, którzy oddali strzały w kierunku siedziby organizacji sprzyjającej Korei Płn., uznawanej za nieformalną ambasadę tego kraju w Tokio - podała agencja Kyodo. Kule trafiły w bramę, nikt nie ucierpiał.
więcej

Ukraina: Rozenko o warunkach wznowienia polskich prac poszukiwawczych

PAP / pch
Piątek, 23 lutego 2018, godz. 09:17
Polskie prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na Ukrainie mogą być wznowione, jeśli władze Polski zapewnią ochronę ukraińskich miejsc pamięci na swoim terytorium - oświadczył wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko w rozmowie ze stacją telewizyjną 5. Kanał.
więcej

Donald Trump: powiedziałem NRA, że trzeba zaostrzyć pewne zasady

PAP/ ed
Czwartek, 22 lutego 2018, godz. 21:13
Prezydent USA Donald Trump oznajmił w czwartek, podczas spotkania ws. masakry w Parkland na Florydzie, że powiedział Krajowemu Stowarzyszeniu Strzeleckiemu (NRA) - organizacji producentów, sprzedawców i posiadaczy broni - że trzeba będzie "zaostrzyć pewne zasady".
więcej

Syria: ponad 400 zabitych we Wschodniej Gucie od niedzieli

PAP/ ed
Czwartek, 22 lutego 2018, godz. 20:39
Ponad 400 cywilów, w tym ok. stu dzieci, zginęło w ciągu pięciu dni w nalotach i ostrzale artyleryjskim syryjskiego reżimu i Rosji we Wschodniej Gucie, oblężonej enklawie rebeliantów w pobliżu Damaszku - podało w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
więcej

Władimir Putin: uczestnicy operacji w Syrii walczą nieustraszenie i do końca

PAP/ ed
Czwartek, 22 lutego 2018, godz. 19:59
Prezydent Rosji Putin na czwartkowej uroczystości na Kremlu z okazji święta państwowego - Dnia Obrońcy Ojczyzny - podziękował uczestnikom operacji zbrojnej Rosji w Syrii. Jak ocenił, ludzie ci walczą "zdecydowanie, w sposób nieustraszony i do końca".
więcej

Emmanuel Macron: będą ograniczenia zakupu gruntów rolnych przez cudzoziemców

PAP/ ed
Czwartek, 22 lutego 2018, godz. 16:07
Francuski prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek "przepisy ograniczające" wykup gruntów rolnych we Francji przez cudzoziemców. To reakcja na kontrowersyjne kupno przez chińskiego inwestora ponad 2 tys. hektarów ziemi - pisze AFP.
więcej

Ukraina: Julia Tymoszenko prowadzi w najnowszym rankingu prezydenckim

PAP/ ed
Czwartek, 22 lutego 2018, godz. 15:58
Julia Tymoszenko prowadzi w najnowszym rankingu prezydenckim na Ukrainie, opublikowanym w czwartek przez grupę socjologiczną Rating. Gdyby wybory szefa państwa odbyły się w najbliższym czasie była premier uzyskałaby 18,7 proc. poparcia.
więcej

Opozycjonista Aleksiej Nawalny na krótko zatrzymany w Moskwie

PAP / pk
Czwartek, 22 lutego 2018, godz. 13:57
Jeden z liderów opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny został na krótko zatrzymany w czwartek przez policję w Moskwie. Wcześniej tego samego dnia policja zatrzymała na stołecznym lotnisku Szeremietiewo Leonida Wołkowa, szefa sztabu Nawalnego.
więcej

Trybunał UE: Polska złamała unijne przepisy dotyczące jakości powietrza

PAP / pk
Czwartek, 22 lutego 2018, godz. 11:43
Polska, złamała prawo UE, dopuszczając do nadmiernych wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Na tym etapie nie zasądzono kar, ale KE może o nie wystąpić.
więcej

Szef MSZ: powiązanie dostępu do funduszy z poszanowaniem wartości UE nie jest dobrym podejściem

PAP / pk
Czwartek, 22 lutego 2018, godz. 09:01
Powiązanie dostępu do unijnych funduszy z poszanowaniem wartości UE nie jest dobrym podejściem - powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Ocenił, że zasady te powinny być takie same dla wszystkich państw Unii i być określone według jasnych kryteriów.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook