USA nakładają sankcje na 34 wenezuelskie statki. Pence: wenezuelska ropa należy do Wenezuelczyków

PAP / pch
Sobota, 6 kwietnia 2019, godz. 10:30
Wiceprezydent USA Mike Pence poinformował w piątek, że jego kraj nakłada sankcje na 34 statki, których właścicielem bądź operatorem jest wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA, oraz na dwie inne firmy transportujące wenezuelską ropę na Kubę.
więcej

DRK: 100 ofiar śmiertelnych Eboli w ciągu trzech miesięcy. Druga pod względem śmiertelności epidemia eboli w Afryce Zachodniej

PAP / pch
Sobota, 6 kwietnia 2019, godz. 09:31
Epidemia eboli zabiła w Demokratycznej Republice Konga w ciągu trzech ostatnich tygodni 100 osób; łącznie od jej wybuchu w sierpniu ubiegłego roku zmarło ponad 700 osób - podało w piątek wieczorem ministerstwo zdrowia.
więcej

Nikaragua: rząd zwalnia z więzień kolejnych opozycjonistów. Do tej pory zwolniono około 250 demonstrantów

PAP / pch
Sobota, 6 kwietnia 2019, godz. 08:30
Rząd prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi poinformował w piątek o zwolnieniu kolejnych 50 aresztowanych uczestników demonstracji antyrządowych, dwa dni po zakończeniu rozmów z opozycją na temat wyjścia kraju z kryzysu politycznego.
więcej

Amerykanin David Malpass nowym szefem Banku Światowego

PAP / ml
Piątek, 5 kwietnia 2019, godz. 21:33
Amerykanin David Malpass został w piątek oficjalnie mianowany nowym szefem Banku Światowego. Zastąpił on w tej roli Amerykanina koreańskiego pochodzenia Jima Yong Kima, który na początku roku ogłosił swoją rezygnację mimo trwającej kadencji.
więcej

Protest pracowników Microsoftu ws. kultury pracy w firmie

PAP / ml
Piątek, 5 kwietnia 2019, godz. 18:44
Grupa pracowników Microsoftu protestuje przeciwko kulturze pracy w firmie, którą uważają za "seksistowską". Zarzucają szefostwu koncernu m.in. blokowanie awansu zawodowego kobiet oraz ignorowanie skarg w sprawach kadrowych, dotyczących nadużyć seksualnych - doniósł w piątek serwis Cnet.
więcej

Google rozwiązuje radę ds. etyki w technologii i sztucznej inteligencji

PAP / ml
Piątek, 5 kwietnia 2019, godz. 17:26
Google rozwiązuje radę ds. etyki w technologii i sztucznej inteligencji tydzień po jej powołaniu - poinformował w piątek portal Vox, zdaniem którego powodem rozwiązania rady są kontrowersje wokół dwojga powołanych do niej ekspertów.
więcej

KE ostrzega przed negatywnymi konsekwencjami brexitu dla rybołówstwa

PAP / ml
Piątek, 5 kwietnia 2019, godz. 15:40
KE zapowiada, że jest przygotowana na scenariusz nieuporządkowanego brexitu, w którym statki rybackie UE będą musiały opuścić wody W. Brytanii, a statki brytyjskie - wody UE. Podkreśla zarazem, że to najgorszy scenariusz, godzący w gospodarkę.
więcej

KE: na propozycję May odpowiedzą liderzy 27 państw UE

PAP / ml
Piątek, 5 kwietnia 2019, godz. 14:59
To szefowie państw i rządów 27 krajów UE podejmą decyzję ws. propozycji premier Wielkiej Brytanii Theresy May, by przedłużyć brexit do końca czerwca - oświadczył w piątek rzecznik KE Margaritis Schinas. Nieoficjalna data, na jaką wskazuje Bruksela to 2020 r.
więcej

Wybory do PE: w poniedziałek upływa termin rejestrowania komitetów wyborczych

PAP / jp
Piątek, 5 kwietnia 2019, godz. 13:40
Poniedziałek 8 kwietnia jest ostatnim dniem, w którym można zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do piątku PKW zarejestrowała 20 komitetów wyborczych.
więcej

Rząd proponuje nowy kontrakt społeczny dla nauczycieli

PAP / jp
Piątek, 5 kwietnia 2019, godz. 12:20
Rządowa strona negocjacyjna - prowadząca od kilkunastu dni dialog z nauczycielskimi związkami zawodowymi w ramach prezydium Rady Dialogu Społecznego - zaproponowała w piątek nowy kontrakt społeczny dla grupy zawodowej nauczycieli, obejmujący podwyżki i zmianę warunków pracy.
więcej

W.Brytania: May wnioskuje o opóźnienie brexitu do 30 czerwca

PAP / jp
Piątek, 5 kwietnia 2019, godz. 11:20
Brytyjska premier Theresa May napisała w piątek do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, zwracając się z prośbą o przedłużenie procesu wyjścia z Unii Europejskiej do 30 czerwca, z opcją wcześniejszego wyjścia w razie wypracowania porozumienia.
więcej

Nowa Zelandia: szefowa rządu zapłaciła w sklepie za zakupy matki z dwojgiem dzieci

PAP / jp
Piątek, 5 kwietnia 2019, godz. 10:03
Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern postanowiła pomóc kobiecie z dwojgiem dzieci, która stojąc razem z nią w kolejce do kasy w supermarkecie, dopiero przy płaceniu zdała sobie sprawę, że zapomniała portfela. O sprawie napisał lokalny portal informacyjny.
więcej

Premier Morawiecki przybył na Litwę

PAP / jp
Piątek, 5 kwietnia 2019, godz. 08:50
Premier Mateusz Morawiecki przybył w piątek rano na Litwę, gdzie spotka się z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem. W rafinerii w Możejkach politycy wspólnie odsłonią tablicę upamiętniającą śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
więcej

Przygotowania do pierwszego w Krakowie przeszczepu nerki od dawcy żywego

PAP / jp
Piątek, 5 kwietnia 2019, godz. 07:44
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie kończą się przygotowania do przeszczepienia nerki od dawcy żywego. Transplantacja odbędzie się prawdopodobnie przed wakacjami i będzie pierwszą taką w województwie małopolskim.
więcej

Merkel: będziemy robić wszystko, by uniknąć brexitu bez umowy

PAP / ms
Czwartek, 4 kwietnia 2019, godz. 21:30
Niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała w czwartek w Dublinie, że ze strony rządu w Londynie oczekuje konkretnej propozycji w sprawie wyjścia z UE, zapowiadając, że unijni liderzy "będą robili wszystko, aż do ostatniej chwili, aby uniknąć bezumownego brexitu".
więcej

Podpisano porozumienie pomiędzy KEP i MEN ws. kwalifikacji nauczycieli religii

PAP / ms
Czwartek, 4 kwietnia 2019, godz. 20:33
Porozumienie w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej zostało podpisane przez min. Annę Zalewską oraz przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp. Marka Mendyka.
więcej

Po latach spadku liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Polsce pogorszenie

PAP / ms
Czwartek, 4 kwietnia 2019, godz. 19:36
Na drogach w państwach UE w 2018 roku zginęło 25 100 osób, co oznacza 49 ofiar na milion mieszkańców; w Polsce, której jezdnie wciąż należą do najniebezpieczniejszych w Unii, liczba ofiar po latach spadków znowu się zwiększyła - wynika z czwartkowych danych KE.
więcej

Pompeo: NATO musi się dostosować do narastających zagrożeń

PAP / ms
Czwartek, 4 kwietnia 2019, godz. 18:24
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo otwierając czwartkowe jubileuszowe spotkanie szefów dyplomacji państw NATO oświadczył, że Sojusz musi się dostosować do stawiania czoła narastającym zagrożeniom, w tym ze strony Rosji, Chin i spowodowanych niekontrolowaną migracją.
więcej

Kraków: prawie połowa szkół zadeklarowała opiekę nad uczniami w czasie strajku

PAP / ms
Czwartek, 4 kwietnia 2019, godz. 16:18
W Krakowie gotowość do strajku zgłosiło ok. 90 proc. samorządowych szkół. Wstępnie blisko połowa placówek oświatowych zadeklarowała, że zagwarantuje pełną opiekę uczniom na terenie swoich budynków - poinformował prezydent miasta Jacek Majchrowski.
więcej

Wstępny raport z Etiopii: piloci rozbitego Boeinga przestrzegali procedur

PAP / ms
Czwartek, 4 kwietnia 2019, godz. 14:56
Etiopski wstępny oficjalny raport w sprawie rozbicia się 10 marca krótko po starcie z Addis Abeby Boeinga 737 MAX 8 towarzystwa Ethiopian Airlines wskazuje, że piloci postępowali zgodnie z nakazanymi procedurami - oświadczyła w czwartek minister transportu Etiopii.
więcej

Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu "Emerytura plus". Większość zostanie wypłacona wraz z majową emeryturą lub rentą

PAP / pch
Czwartek, 4 kwietnia 2019, godz. 12:32
Emeryci i renciści otrzymają w maju jednorazowo 1100 zł brutto (ok. 888 zł netto) - przewiduje uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r.
więcej

Komunikat Biblioteki Narodowej w sprawie publicznego spalenia książek

bn.org.pl / jp
Czwartek, 4 kwietnia 2019, godz. 12:30
Biblioteka Narodowa to kolejna instytucja, która wypowiedziała się na ten temat. Napisano: "to niebezpieczna forma działalności duszpasterskiej".
więcej

Wielka Brytania przegrała w PE potyczkę w sprawie określenia Gibraltaru "kolonią". Chodzi o nadchodzący "Brexit"

PAP / pch
Czwartek, 4 kwietnia 2019, godz. 11:30
Parlament Europejski zgodził się w czwartek, by od obywateli Zjednoczonego Królestwa przyjeżdzających do strefy Schengen na krótki czas nie wymagano wiz. Brytyjczykom, mimo wielu prób, nie udało się wykreślić zapisu określającego Gibraltar "kolonią".
więcej

Japonia protestuje przeciwko rosyjskim planom ćwiczeń wojskowych koło spornej wyspy. Te kraje od IIWŚ nie mają układu pokojowego

PAP / pch
Czwartek, 4 kwietnia 2019, godz. 10:30
Japonia przekazała Rosji protest w związku z jej planami przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych na wodach w pobliżu jednej z czterech wysp, o które oba kraje toczą spór terytorialny - poinformował w czwartek rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga.
więcej

Sejm zdecyduje dzisiaj o "trzynastce" dla emerytów i rencistów. Podejmie też podczas obrad te tematy

PAP / pch
Czwartek, 4 kwietnia 2019, godz. 09:30
Sejm w czwartek po godz. 9 wznowił obrady; posłowie zdecydują m.in. o rządowym projekcie ws. "trzynastki" dla emerytów i rencistów oraz o wniosku PO-KO o odwołanie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Izba wysłucha też informacji szefowej MEN ws. "kryzysu w oświacie" i protestu nauczycieli.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook