ATP: Klęska Kubota w pojedynku ze Starace

Rozstawiony z numerem czwartym Łukasz Kubot przegrał z Włochem Potitio Starace1:6, 0:6 w ćwierćfinale turnieju ATP na kortach ziemnych w Casablance (z pulą nagród 450 tys. euro).

Początek trwającego 62 minuty meczu był dość zaskakujący, bowiem Kubot zupełnie nie potrafił nawiązać walki z Włochem, a do tego nie wykorzystał w pierwszej partii dwóch szans na przełemanie podania rywala. Do tego miał problemy z wygrywaniem swojego serwisu, który stracił dwukrotnie: w drugim i czwartym gemie.

W wyniku tego zrobiło się 5:0 dla Starace, zanim Polak utrzymał swój serwis i to bez straty seta, wychodząc na 1:5. Do końca meczu jednak nie zdołał już zdobyć gema. W ten sposób włoski tenisista osiągnął w cyklu ATP Tour pierwszy półfinał od lipca 2008 roku, gdy udało mu się to w Kitzbuehel.

Występ w Casablance dał 27-letniemu Kubotowi premię w wysokości 11 740 dolarów oraz 45 punktów do rankingu ATP World Tour, w którym zajmuje obecnie 42. miejsce. Natomiast jego pogromca jest 73. na świecie.

Był to drugi pojedynek tych zawodników. Poprzednio spotkali się w 2004 w Livorno, gdzie także zwyciężył Starace 6:4, 6:3, 6:4. Polacy przegrali wówczas z Włochami 2:3 walkę o awans do Grupy I Strefy Euroafrykańskiej rozgrywek o Puchar Davisa.

Obydwaj nie wygrali jeszcze turnieju rangi ATP Tour, chociaż obaj dwukrotnie dochodzili w tym cyklu do finałów. Starace, który był już 27. w rankingu (w październiku 2007), przegrał w tej fazie w Kitzbuehel i Walencji w 2007 roku. Natomiast Polak poniósł porażki w decydujących meczach przed rokiem w Belgradzie i w lutym tego roku w brazylijskim Costa do Sauipe.