Jaśkowiec i Gazurek najszybsi w MP

Ostatnią okazją do walki o medale narciarskich mistrzostw Polski był bieg techniką dowolną ze startu wspólnego w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Drugie złoto w tych zawodach zdobyła Sylwia Jaśkowiec, natomiast w gronie mężczyzn triumfował Sebastian Gazurek.

Dwadzieścia zawodniczek rywalizowało na dystansie 15 kilometrów. Najszybciej, w 37 minut osiem sekund z trasą uporała się Sylwia Jaśkowiec (AZS AWF Katowice). Drugie miejsce zajęła Paulina Maciuszek (LKS Poroniec Poronin), a trzecie Magdalena Kozielska (UKS Regle Kościelisko).

Mężczyźni (23) mieli do pokonania 30 kilometrów. Zwyciężył zdecydowanie Sebastian Gazurek (NKS Trójwieś Beskidzka) - 1:11.45. Ponad minutę później metę minęli prawie równocześnie zawodnicy LKS Poroniec Poronin - Tomasz Kałużny i Jan Antolec. Ostatecznie Kałużny był szybszy o 0,7 sekundy.

Ostatnie konkurencje przeprowadzono w bardzo trudnych warunkach. Deszcz zmył w 80 procentach śnieg na Polanie Jakuszyckiej i start oraz metę przeniesiono o ponad pół kilometra dalej, na Cichą Równię. Natomiast trasy, na których pozostała jeszcze 30-centymetrowa warstwa mokrego śniegu, prowadziły przez "Samolot".