Biathlon: Svendsen triumfuje w Pucharze Świata

Norweg Emil Hegle Svendsen triumfował w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biathlonie, a Kryształową Kulę zapewnił sobie dzięki 14. miejscu w kończącym sezon biegu na 15 km ze startu wspólnego w Chanty-Mansijsku. Wygrał Austriak Dominik Landertinger.

Landertinger o 3,6 s wyprzedził Niemca Arnda Peiffera oraz o 11,2 s Norwega Halvarda Hanevolda. Svendsen stracił 1.12,8 do zwycięzcy, ale to wystarczyło mu do utrzymania pierwszej pozycji w PŚ. Jego jedyny rywal w walce o tytuł najlepszego biathlonisty sezonu Austriak Christoph Sumann zajął 23. miejsce.

24-letni Svendsen ma w dorobku 16 zwycięstw w Pucharze Świata, w którym zadebiutował w sezonie 2004/05. W lutym na igrzyskach olimpijskich w Vancouver dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium: indywidualnie w biegu na 20 km oraz ze sztafetą 4x7,5 km. Natomiast w sprincie zdobył srebrny medal.

Norweg ma też w dorobku m.in. trzy złote oraz po jednym srebrnym i brązowym medalu mistrzostw świata. W dwóch poprzednich sezonach zajmował trzecie lokaty w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata.

W 25 startach w tym sezonie Svendsen zgromadził 828 punkty, wyprzedzając Sumanna - 813 pkt i Rosjanina Iwana Czerezowa - 782. Dopiero dziesiąty był broniący Kryształowej Kuli Norweg Ole Einar Bjoerndalen - 593, natomiast siedem lokat niżej znalazł się Tomasz Sikora - 421.

Polacy nie startowali w finałowych zawodach w Chanty-Mansijsku.