MŚ w szermierce - medal polskich szpadzistów

PAP / mich

Polscy szpadziści zdobyli brązowy medal w turnieju drużynowym szermierczych mistrzostw świata w tureckiej Antalyi. W meczu o trzecie miejsce wygrali z Niemcami po dogrywce 23:22.

Drużyna szpadzistów stanęła na podium MŚ po 46-letniej przerwie. W 1963 roku w Gdańsku wywalczyła złoty medal. Polski zespół, w składzie: Tomasz Motyka (AZS AWF Wrocław), Krzysztof Mikołajczak (St. Szerm. Legia Warszawa), Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków) i Adam Wiercioch (Piast Gliwice), rozpoczął turniej od zwycięstwa nad Brazylią 45:23 w 1/16 finału, a w kolejnej rundzie pokonał Hiszpanię 45:27.

Pierwszą poważną przeszkodą dla wicemistrzów olimpijskich z Pekinu byli Ukraińcy. Awans do półfinału rozstrzygnął się w dodatkowej minucie walki Motyki z Bogdanem Nikiszynem. Decydujące trafienie zadał Polak i mecz zakończył się rezultatem 22:21.

W półfinale Polacy spotkali się z najlepszą drużyną ostatni lat - Francuzami. Trójkolorowi triumfowali w MŚ w latach 2005-2007, a przed rokiem sięgnęli po olimpijskie złoto. Podobnie jak w finale igrzysk w Pekinie i tym razem udowodnili swoją wyższość nad podopiecznymi trenera Marka Julczewskiego, wygrywając wysoko 45:30.

Mecz z Niemcami o brązowy medal był równie dramatyczny jak spotkanie z Ukrainą. Na ostatnią trzyminutową rundę Radosław Zawrotniak wyszedł z przewagą dwóch trafień nad Joergiem Fiedlerem (19:17), ale pół minuty przed końcem to rywal prowadził 22:21. Polak chwilę później wyrównał, a w dziesiątej sekundzie dogrywki zdobył punkt na wagę brązowego medalu.

To pierwszy medal wywalczony przez polskich szermierzy w Antalyi i 83. w historii ich występów w mistrzostwach świata.