Czesi dominowali na Polanie Jakuszyckiej

W 34. Biegu Piastów, będącym w Światowej Lidze Worldloppet, udział wzięło blisko 3400 narciarzy z 26 krajów. Dominowali Czesi. W niedzielę na najdłuższym dystansie - 45,5 km stylem dowolnym zwyciężył Jiri Rocarek, a w gronie kobiet - Rosjanka Marina Pietruk. Najlepsza Polka - Małgorzata Eliasińska z Krakowa zajęła 19. miejsce, wśród Panów siódmy był Tomasz Kałużny z Jeleniej Góry.

Styl klasyczny królował w sobotę, a rywalizację zdominowali Czesi. Narciarze tego kraju czterokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Najszybciej trasę długości 45,5 km pokonał Petr Novak (2:12.35), który wyprzedził czterech rodaków. Szósty był najlepszy z Polaków - Bogusław Gracz (LKS Poroniec). Trzy godziny i cztery minuty biegł premier Estonii Andrus Ansip, zajmując 282. miejsce. W gronie kobiet triumfowała uczestniczka igrzysk w Vancouver Kamila Rajdlova przed rodaczką Klarą Moravcovą, Agnieszką Szymańczak (Wilkowice) i olimpijką Pauliną Maciuszek (Rabka Zdrój).

Mimo obfitych opadów białego puchu w piątek, organizatorzy zdołali odpowiednio przygotować trasy. W niedzielę cały czas śnieg lekko prószył, było minus 9 stopni C.

Sekretarz generalny Światowej Federacji Biegów Długich Angelo Corradini bardzo wysoko ocenił organizację imprezy. Jej komandor Julian Gozdowski powiedział: "Nieskromnie mówiąc, to oczywiście jest miłe. Ale wiem, że nie była to opinia grzecznościowa, bowiem do mnie, a także do ludzi pracujących przy zawodach, masowo przychodzili uczestnicy, by uścisnąć dłoń i podziękować. Po śniegu, który w piątek zasypał dokumentnie trasy, nie wierzyłem, że uda nam się bieg przeprowadzić. Ale zwyciężyła ofiarność wielu osób, które pracowały po kilkanaście godzin".