Łukasz Kubot w finale turnieju ATP

PAP / ŁK

Łukasz Kubot po raz drugi w karierze wystąpi w finale turnieju ATP Tour. Polski tenisista osiągnął tę fazę w sobotę na kortach ziemnych w brazylijskim Costa do Sauipe (z pulą nagród 442,5 tys. dol.) po wygranej 2:6, 6:2, 6:4 z Rosjaninem Igorem Andriejewem.

Kubot utrzymał serwis na otwarcie meczu, ale później oddał rywalowi pięć kolejnych gemów, w tym dwa przy swoim podaniu. Co prawda wyszedł na 2:5, zdobywając własnego gema bez straty punktu, ale chwilę później przegrał seta (po 32 minutach).

Po godzinie i dziesięciu minutach Polak wyrównał stan w meczu, wykorzystując obydwie szanse na przełamanie serwisu Andriejewa na 4:2 i na 6:2.

Już w trzecim gemie decydującego seta doszło do "breaka" na rzecz Rosjanina, który chwilę później wyszedł na 3:1, ale w trzech kolejnych lepszy był Kubot, który po tym objął prowadzenie 4:3, a następnie 5:4.

W ostatnim gemie Łukasz nie wykorzystał pierwszego meczbola, prowadząc 40:30, ale po równowadze miał do dyspozycji przewagę i zakończył trwające godzinę i 54 minuty spotkanie przy drugiej szansie, przy podaniu rywala. W sumie odnotował dziewięć asów, o trzy więcej od Andriejewa. Obaj mieli po dwa podwójne błędy serwisowe.

Kubot wykorzystał cztery z sześciu "break pointów", a obronił jedną z czterech piłek na przełamanie. Był to trzeci pojedynek tych tenisistów i trzecie zwycięstwo Polaka.

Po raz pierwszy spotkali się w lipcu 2004 roku w pierwszej rundzie sopockiego turnieju ATP - Orange Prokom Open. Polak wygrał 6:4, 6:2. Natomiast przed rokiem w Belgradzie Andriejew skreczował przy stanie 2:3 w pierwszym secie z powodu kontuzji.

Obecnie tenisista pochodzący z Lubina zajmuje 56. miejsce w rankingu ATP World Tour, najwyższe w dotychczasowej karierze, a na 41. pozycji sklasyfikowany jest 26-letni Rosjanin, który ma w dorobku trzy tytuły w turniejach ATP.

27-letni Kubot jedyny dotychczas finał singla w cyklu ATP Tour osiągnął w ubiegłym roku na kortach ziemnych w Belgradzie, a przegrał wówczas z Serbem Novakiem Djokovicem. Costa do Sauipe to czwarty jego turniej w tym sezonie, a najlepsze wyniki to 1/8 finału wielkoszlemowego Australian Open oraz ćwierćfinał w Dausze. W sumie wygrał w tym roku dziewięć meczów, a poniósł trzy porażki.

W finale rywalem tenisisty z Lubina będzie zwycięzca drugiego sobotniego pojedynku pomiędzy Hiszpanem Juanem Carlosem Ferrero (nr 1.) i Brazylijczykiem Ricardo Mello. Po tym meczu ponownie wyjdzie na kort, tym razem z Austriakiem Oliverem Marachem, a w półfinale debla ich rywalami będą Brazylijczycy Thomaz Bellucci i Marcos Daniel.

W Costa do Sauipe Kubot wygrał w singlu już 39 780 dolarów i zdobył 150 punktów, a jeśli odniesie zwycięstwo w imprezie będzie to odpowiednio 75,7 tys. dol. i 250 pkt. (PAP)