Australian Open: wygrane Radwańskiej i Kubota

Agnieszka Radwańska w meczu z Rosjanką Ałłą Kudriawcewą (fot. EPA/Mast Irham)
PAP / drr

Agnieszka Radwańska wygrała drugi mecz w wielkoszlemowym turnieju Australian Open (z pulą nagród 22,14 mln dol. austral.) na twardych kortach w Melbourne Park. Polska tenisistka, rozstawiona z numerem dziesiątym, pokonała w czwartek Rosjankę Ałłę Kudriawcewą 6:0, 6:2. Do trzeciej rudny awansował też Łukasz Kubot.

Było to pierwsze spotkanie na korcie numer trzy usytuowanym blisko największego stadionu imienia Roda Lavera, który jako jedyny w historii dwukrotnie zdobył Wielkiego Szlema (w latach 60.). Nie był to zbyt emocjonujący pojedynek, bowiem 20-letnia Polka dominowała od pierwszych minut.

Radwańska bez problemu przejęła inicjatywę i konsekwentnie spychała rywalkę do głębokiej defensywy, dzięki wysokim topspinowym uderzeniom, po których piłki lądowały w okolicach linii głównej. To uniemożliwiało Kudriawcewej przejście do kontrataku i wytrącenie z rytmu rozpędzonej rywalki.

Efektem takiej gry Radwańskiej było sześć pierwszych gemów w meczu pewnie zdobytych przez Polkę, która prowadząc 5:0 głównie w wyniku chwilowej dekoncentracji zmarnowała cztery kolejne setbole, zanim wykorzystała piątą okazję do zakończenia seta, po 25 minutach gry.

Łatwość, z jaką rozstrzygnęła go na swoją korzyść sprawiła, że drugiego seta rozpoczęła wyraźnie rozluźniona. Tę chwilową dekoncentrację wykorzystała Rosjanka, która już na otwarcie przełamała jej serwis.

Utratę serwisu na otwarcie drugiej partii odrobiła już w drugim gemie wygranym do zera przy podaniu rywalki. Zresztą z każdą kolejną wymianą odzyskiwała właściwy rytm uderzeń, który dawał jej łatwe punkty w pierwszym secie.

Coraz pewniejsza i skuteczna gra Polki powodowała coraz większą frustrację i rezygnację po stronie 22-letniej Kudriawcewej, której największym jak dotychczas osiągnięciem w karierze było wyeliminowanie rodaczki Marii Szarapowej w drugiej rundzie Wimbledonu w 2008 roku.

Drugiego - i jak się później okazało ostatniego - gema w meczu Rosjanka zdobyła na 2:4, gdy po raz pierwszy zdołała utrzymać swój serwis. Jednak nie udało jej się to już przy 2:5. Chociaż od stanu 0:30 wyszła na 40:30.

Radwańska awans do trzeciej rundy wywalczyła po 71 minutach. W meczu odnotowała trzy asy i jeden podwójny błąd serwisowy oraz tylko 12 niewymuszonych błędów, przy 42 po stronie rywalki. (43 punkty wygrane, przegrane - 70)

W trzeciej rundzie rywalką Radwańskie będzie Włoszka Francesca Schiavone, rozstawioną z numerem 17. Agnieszka Radwańska awansowała również w deblu. Wraz z Marią Kirilenko, debel rozstawiony z numerem 15., pokonał 6:0, 6:7 (4-7), 6:2 Rumunkę Soranę Cirsteę i Rosjankę Anastazję Pawliuczenkową. W meczu o awans do ćwierćfinału imprezy na twardych kortach w Melbourne Park rywalkami pary Radwańska-Kirilenko będą Brytyjka Elena Baltacha i Łotyszka Liga Dekmeijere, które wygrały w czwartek z Czeszką Lucie Safarovą i Kanadyjką Aleksandrą Wozniak 7:5, 6:2.

Łukasz Kubot po raz drugi w karierze wystąpi w trzeciej rundzie Wielkiego Szlema. Tym razem polski tenisista osiągnął tę fazę w Australian Open, po zwycięstwie 6:4, 3:6, 6:3, 6:1 nad Kolumbijczykiem Santiago Giraldo. Kubot, który poprzednio dotarł do trzeciej rundy w nowojorskim US Open w 2006 roku, zagra o awans do 1/8 finału z Rosjaninem Michaiłem Jużnym. Rozstawiony z numerem 20. tenisista wygrał w czwartek z Czechem Janem Hajkiem 6:2, 6:1, 6:1.