Bogdan Wenta: Gramy w grupie śmierci!

Gramy w grupie śmierci - uważa trener reprezentacji piłkarzy ręcznych Bogdan Wenta. Polska ekipa w niedzielę odlatuje do Austrii, gdzie odbędą się finały mistrzostw Europy.

 

Nasi reprezentanci pierwszy mecz rozegrają w Innsbrucku z Niemcami - złotymi medalistami MŚ 2007. Później zmierzą się ze Szwecją i Słowenią.

 

- Niemcy to kolory białe, czarne pomarańczowe i złote, Szwedzi żółto-niebieskie, Słoweńcy blado niebieskie. Chcę przez to powiedzieć, że po prostu wiemy wszystko o tych drużynach i oni też pewnie wiedzą wszystko o nas. Tutaj niczym się praktycznie nie zaskakujemy - tłumaczył polski szkoleniowiec, który doprowadził swoich podopiecznych do srebrnego medalu MŚ w 2007 roku i brązowego w 2009.

 

Jego zdaniem każdy mecz będzie ważny, żadnego nie będzie można sobie odpuścić.

- Jesteśmy w takiej grupie, na takim poziomie, że każdy może każdego pokonać i każdy z każdym może przegrać. Grupa jest bardzo trudna. Mistrzostwa Europy charakteryzują się tym, że nie ma tu w grupie przeciwnika, tak jak w MŚ, mówiąc naszym żargonem - egzotycznego - dodał 48-letni Wenta. - Tutaj od pierwszego do trzeciego spotkania grasz o finał. Jeżeli nam nie wyjdzie pierwszego dnia, drugiego musisz dać naprawdę dużo dużo więcej. Wygrane będą nas budować, przegrane muszą nas jeszcze bardziej mobilizować. W Europejskiej Fedracji Piłki Ręcznej nazwano nas grupą śmierci.

 

W najbliższych dniach, a może nawet godzinach, sztab szkoleniowy będzie musiał podjąć decyzję których zawodników pozostawić w kraju. Do Austrii poleci 16, a na razie na zgrupowaniu w Warszawie ćwiczy 19.

 

- Staramy się z trenerem (Danielem) Waszkiewiczem jeszcze przekonać siebie do swoich jakichś decyzji. W najbliższym czasie trzeba będzie komuś powiedzieć "przykro mi, ale nie pojedziesz". To jest trudny i bolesny moment, zwłaszcza że wiemy ile wysiłku i potu każdy wkłada w trening. Niestety sport, szczególnie gry zespołowe, polegają na tym, że są ograniczone pewnymi regułami. W naszym przypadku jest to 16 zawodników.- powiedział Wenta.

 

Zdaniem trenera cała trójka rywali w pierwszej fazie ME 2010 jest Polakom doskonale znana. Jedynym zaskoczeniem może być jedynie ekipa Słowenii, którą prowadzi nowy trener, wcześniej, przez 15 lat pracujący w Niemczech, twórca sukcesów THW Kiel - Noka Serdarusic. Z Niemcami i Szwedami w ostatnich latach Polacy często się spotykali i to ze zmiennym szczęściem.

 

Sztab szkoleniowy bardziej teraz interesują informacje pozasportowe. Czy ktoś jest kontuzjowany, a może w konflikcie z reprezentacją i nie wystąpi. Z tego względu również i polska ekipa nie chce za dużo mówić o ewentualnej niedyspozycji któregoś z zawodników.

 

Podczas środowego spotkania z dziennikarzami w Warszawie podpisano trzyletni kontrakt, na mocy którego nowym sponsorem tytularnym Związku Piłki Ręcznej w Polsce zostało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. PGNiG będzie m.in. wspomagało finansowo wszystkie reprezentacje, a w przyszłym sezonie jego nazwą będą firmowane rozgrywki ekstraklasy mężczyzn i kobiet.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook