Polak mistrzem świata po raz trzeci z rzędu

Sebastian Kawa (Aeroklub Bielsko-Bialski) obronił tytuł mistrza świata w wyścigach szybowcowych. W zakończonych w sobotę w Chile zawodach wygrał cztery z ośmiu konkurencji. Stanisław Wujczak (Aeroklub Leszczyński) zajął ósme miejsce.

Mistrzostwa w wyścigach szybowcowych zostały rozegrane po raz trzeci i po raz trzeci triumfował w nich Kawa. Ostatnią konkurencją był przelot prędkościowy po trasie wieloboku o długości 269,7 km. Kawa wyprzedził w niej Niemców Mario Kiesslinga i Tilo Holighausa. Wujczak był 13.

"Latanie w Andach z kondorami dostarcza niezapomnianych wrażeń. Rywalizując z najlepszymi pilotami na świecie w tak trudnym a zarazem pięknym terenie zdobyłem kolejne cenne doświadczenie, które pozwoliło mi wspiąć się na wyższy poziom zaawansowania w lataniu szybowcowym" - powiedział Kawa.

Kawa startuje na polskim szybowcu Diana 2. W dorobku ma pięć tytułów mistrza świata i dwa mistrza Europy. W czerwcu 2009 roku sięgnął po złoty medal 3. Światowych Igrzysk Lotniczych w Turynie. Z zawodu jest lekarzem. Ma żonę Annę i dwie córki - Martę i Olę.