TdS: Zaskakujący zwycięzca biegu mężczyzn

PAP / ŁK

Szwed Daniel Rickardsson wygrał niespodziewanie we włoskiej miejscowości Dobbiaco bieg narciarski na 10 km stylem klasycznym, szóstą konkurencję cyklu Tour de Ski. To pierwszy triumf 27-letniego zawodnika w zawodach Pucharu Świata.

Trzecie miejsce w czwartkowych zawodach ze stratą ponad sześciu sekund zajął Norweg Petter Northug (najlepszy w środę w biegu na 36 km), który pozostał liderem klasyfikacji generalnej Tour de Ski oraz Pucharu Świata. Czterokrotny mistrz świata dzień wcześniej obchodził 24. urodziny.

Przed większość biegu najlepsze czasy na kolejnych punktach pomiarowych uzyskiwał Czech Lukas Bauer. Ostatecznie 32-letni wicemistrz olimpijski z Turynu musiał jednak uznać wyższość startującego z dalszym numerem Daniela Rickardssona. Różnica na mecie była bardzo niewielka - zaledwie 1,7 sekundy.

"To moje najlepsze zawody w karierze" - cieszył się na mecie Szwed, którego największym sukcesem było dotychczas ósme miejsce (dwa razy) w zawodach Pucharu Świata. W klasyfikacji generalnej PŚ w poprzednim sezonie Rickardsson zajął dopiero 51. miejsce.

Dzięki zwycięstwu w Dobbiaco Szwed awansował na piąte miejsce w klasyfikacji Tour de Ski i na 21. miejsce w Pucharze Świata.