Rosja może zostać wykluczona z igrzysk olimpijskich

(fot. A.RICARDO / Shutterstock.com)

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zarekomendowała Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu (MKOl) wykluczenie wszystkich Rosjan z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. To reakcja na raport o dopingu podczas imprezy w Soczi w 2014 roku.

 

Z ustaleń przedstawionych w dokumencie opracowanym na zlecenie WADA przez kanadyjskiego prawnika Richarda McLarena wynika, że laboratoria antydopingowe w Soczi i Moskwie, minister sportu oraz służby specjalne Rosji (FSB) brały udział w procederze, który miał na celu tuszowanie pozytywnych wyników testów członków "Sbornej" na igrzyskach w Soczi.

 

"W związku z raportem zaleca się MKOl oraz Międzynarodowemu Komitetowi Paraolimpijskiemu (IPC) rozważenie odmówienia wstępu na zawody w Rio 2016 wszystkim sportowcom zgłoszonym przez Rosyjski Komitet Olimpijski (ROC) oraz Paraolimpijski" - napisano w rekomendacji, opublikowanej na oficjalnej stronie internetowej WADA.

 

Komitet Wykonawczy MKOl zbierze się we wtorek, by za pomocą telekonferencji przedyskutować te okoliczności i ewentualnie podjąć pierwsze decyzje dotyczące kar dla "Sbornej".

 

"Ustalenia raportu ukazały szokujący i bezprecedensowy atak na uczciwość i zaufanie w sporcie i na igrzyskach olimpijskich. MKOl nie zawaha się przed zastosowaniem najcięższych możliwych kar w stosunku do zamieszanych osób lub organizacji" - powiedział przewodniczący MKOl Thomas Bach.

 

Wcześniej niemiecki działacz zapowiadał, że będzie protestował przeciwko stosowaniu odpowiedzialności zbiorowej, ale WADA nie podzieliła tej opinii.

 

"Skoro rosyjskie Ministerstwo Sportu nadzorowało systematyczną metodę oszustwa w 30 dyscyplinach, w tym 20 rozgrywanych na letnich igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich, pojawiają się poważne wątpliwości co do zasadności domniemania niewinności reprezentantów kraju w tych sportach, i we wszystkich innych" - napisała WADA.

 

Agencja zarekomendowała także, aby do Rio i na inne zawody międzynarodowe nie wpuszczać przedstawicieli rosyjskiego rządu. Światowa Agencja domaga się także przedłużenia zawieszenia Rosyjskiej Agencji Antydopingowej (RUSADA) z powodu niespełniania wytycznych WADA, a także przerwania procesu ponownego przyznania akredytacji moskiewskiemu laboratorium antydopingowemu.

 

WADA zwróciła się również do Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) z zaleceniem, aby jej Komisja Etyki przyjrzała się rosyjskiemu futbolowi oraz roli ministra sportu Witalija Mutki, który jest członkiem Komitetu Wykonawczego FIFA.

 

McLaren przedstawił swoje ustalenia w ponadstustronicowym dokumencie, który opublikowano w poniedziałkowe popołudnie. Na końcu raportu znalazło się krótkie podsumowanie.

 

"Moskiewskie laboratorium, którego działania nadzorowało państwo, ochraniało rosyjskich sportowców na dopingu; laboratorium w Soczi opracowało jedyny w swoim rodzaju sposób podmieniania próbek, dzięki czemu sportowcy na dopingu mogli uczestniczyć w igrzyskach olimpijskich; Ministerstwo Sportu narzucało, kontrolowało i nadzorowało wszelkie działania związane z manipulacją wynikami testów antydopingowych sportowców lub podmienianiem próbek, przy czynnym udziale Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), organizacji opiekującej się reprezentantami Rosji w zawodach (CSP) i laboratoriów w Moskwie i Soczi" - napisano.

 

Opublikowany w poniedziałek raport powstał po tym, jak były dyrektor laboratorium antydopingowego w Moskwie Grigorij Rodczenkow powiedział na łamach "New York Times", że dziesiątki rosyjskich sportowców zażywało niedozwolone środki w Soczi za przyzwoleniem krajowych władz sportu.

 

Rosjanie wygrali klasyfikację medalową igrzysk w Soczi. Zdobyli 33 medale, w tym 13 złotych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

kaleam 15:24:17 | 2016-07-19
A dlaczego zmieniono przepisy odnośnie strojów pływackich i materiałów z jakich mogą być wykonane? Ano dlatego, że to też był rodzaj dopingu, to była rywalizacja nie ludzi-sportowców tylko technologii, a ile rekordów świata padało na MŚ? Stroje startowe z długą nogawką i długim rękawem wycofano, zmieniono przepisy odnośnie rodzaju materiału z jakiego mogą być wykonane co przełożyło się od razu na wyniki i ilość bitych rekordów.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kaleam 09:41:49 | 2016-07-19
Skoro tak często pojawiają się afery z dopingiem nie prościej podzielić konkurencje na rozgrywane z dopingiem i bez? Ile czasu, nerwów, pieniędzy i wstydu się zaoszczędzi. A jak wspaniale można udoskonalać takie konkurencje: skok o tyczce w kategorii na pojedynczym albo podwójnym dopingu, albo bieg przez płotki na potrójnym dopingu itd.

Oceń 2 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook