Bjoergen przerywa karierę. Zostanie mamą!

(fot. oskarlin / Foter / CC BY-SA)

Wielokrotna mistrzyni olimpijska i świata w biegach narciarskich Norweżka Marit Bjoergen poinformowała, że spodziewa się dziecka i przerywa karierę. Planuje powrót na mistrzostwa świata w Lahti w 2017 roku.

 

Podczas zgrupowania kadry w Hemsedal Bjoergen zwróciła się do dziennikarzy: "Dam wam teraz bombę. W grudniu zostanę mamą. Jestem w 14. tygodniu ciąży. Mam nadzieję, że wrócę na mistrzostwa świata w Lahti". Ojcem dziecka jest wieloletni partner życiowy, mistrz olimpijski w kombinacji norweskiej (Lillehammer 1994) Fred Boerre Lundberg.

 

Bjoergen zaznaczyła na antenie telewizji NRK, że w dalszym ciągu będzie trenować chociaż w ograniczony sposób i tak długo, jak to będzie możliwe.

 

- Mam taki cel i nadzieję, że powrócę do zawodowego uprawiania sportu w 2017 roku. Pomimo wielkiej radości z macierzyństwa posiadam ogromną motywację, która teraz jest nawet nieco silniejsza - podkreśliła.

 

Dodała, że nagle zmienił się jej świat prywatny. - Teraz już nie będę mogła myśleć tylko o sobie. Macierzyństwo to obowiązki, jednak wiele sportsmenek powracało i odnosiło sukcesy - dodała.

 

Wyjaśniła też w rozmowie z kanałem telewizyjnym TV2, że ciąża była planowana już od jakiegoś czasu i najlepszy moment na nią jest w sezonie, w którym nie ma większych i znaczących imprez.

 

Menedżerka utytułowanej narciarki Guri Hetland przyznała, że wierzy w powrót Bjoergen na najwyższy poziom.

 

- Biorąc pod uwagę jej stopień wytrenowania, motywację, a także inteligencję sportową i wyjątkową zdolność dążenia do wyznaczonych celów to myślę, że będzie miała jeszcze kilka lat dobrych startów - oceniła.

 

Kierownik reprezentacji Norwegii Vidar Loefhus stwierdził, że jeżeli jakaś biegaczka miałaby powrócić do rywalizacji po urodzeniu dziecka to jest to tylko Bjoergen.

 

- Teraz jednak będziemy potrzebowali nowego kapitana drużyny. Mamy kilka księżniczek, następczyń tronu, które mogą go objąć na czas nieobecności królowej, która zdaniem wszystkich opuszcza go tylko na chwilę - powiedział.

 

Trener Norweżki Egil Kristiansen ocenił, że Bjoergen jest tak doświadczoną zawodniczką i osobą z silnym charakterem, że nie będzie problemu z powrotem do uprawiania sportu na najwyższym poziomie.

 

Kierownik reprezentacji Szwecji Tord Grip skomentował z kolei, że myśl o macierzyństwie zwykle przychodzi w pewnym momencie kariery, lecz nie zawsze oznacza jej koniec.

 

- Przykładem może być nasza Maria Rydqvist, która urodziła już dwoje dzieci i dalej startuje jeżdżąc z nimi na zawody - wspomniał.

 

Bjoergen już wcześniej odpowiadając na pytania dotyczące ciąży wielokrotnie podkreślała, że jej wielką idolką jest Norweżka Berit Aunli, która po zdobyciu czterech medali mistrzostw świata w Oslo (1982), trzech złotych i srebrnego, rok później urodziła dziecko. Natomiast w 1984 roku w zimowych igrzyskach olimpijskich w Sarajewie wywalczyła srebro w biegu na 5 km i złoto w sztafecie.

 

- Jak widać ciąża nie jest przeszkodą. Ja jeszcze nie zakończyłam kariery - podkreśliła Bjoergen w rozmowie z TV2.

 

35-letnia Bjoergen jest najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii biegów narciarskich. Zdobyła sześć złotych medali olimpijskich i 14-krotnie stanęła na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata. W dorobku ma także cztery Kryształowe Kule za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Od lat była główną rywalką Justyny Kowalczyk.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.75

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook