PŚ w skokach: Małysz wygrał kwalifikacje

Adam Małysz po skoku na odległość 133,5 m wygrał kwalifikacje do sobotniego konkursu Pucharu Świata w norweskim Lillehammer. Obok Małysza awans wywalczyło czterech Polaków: Krzysztof Miętus, Marcin Bachleda, Kamil Stoch i Łukasz Rutkowski.

Drugie miejsce zajął Fin Harri Olli - 134,0 m, trzecie Austriak Gregor Schlierenzauer - 132,0 m. Kwalifikacje, w których uczestniczyło 72 zawodników, przeprowadzono w dość trudnych warunkach atmosferycznych, przy padającym momentami gęstym śniegu.

Adam Małysz już na drugim treningu zaprezentował dobrą formę. Miał trzeci wynik - 130,5 m, najdalej skoczył Szwajcar Andreas Kuettel - 133,5 m. W kwalifikacjach Małysz miał taki sam rezultat jak Kuettel i objął prowadzenie mając 134,4 pkt. O pół metra dalej od Polaka skoczył tylko Fin Harri Olli, ale dostał niższą notę za styl - 133,8 pkt i zajął drugie miejsce.

Awans do pierwszej serii wywalczyła piątka Polaków. Obok Adama Małysza, najlepiej wypadł Kamil Stoch, który skoczył 129 metrów (122,3 pkt) i zajął 9. miejsce. Marcin Bachleda osiągnął 126,5 m (120,3 pkt), co dało mu 12. lokatę. Krzysztof Miętus po skoku na odległość 122,0 m (108,7 pkt) był 26., a Łukasz Rutkowski 119,5 m (102,7 pkt) zajął 39. pozycję. Do sobotniego konkursu nie awansował tylko Piotr Żyła, który został sklasyfikowany na 44. pozycji po skoku 117,0 m (98,7 pkt).

Czwarte miejsce zajął w kwalifikacjach Szwajcar Simon Ammann - 130,5 m, piąte Austriak Thomas Morgenstern - 131,0 m, szóste Andreas Kuettel - 130,5 m. Tylko sześciu zawodnikom udało się przekroczyć granicę 130 metrów, a nie było w tej grupie żadnego skoczka, który jest w czołowej "10" Pucharu Świata i nie musi się kwalifikować. Wśród nich najdalej skoczył Austriak Wolfgang Loitzl - 126,5 m, o pół metra bliżej lądował jego rodak Andreas Kofler. Lider Pucharu Świata Norweg Bjoern Einar Romoeren miał 123,5 m.

Fin Janne Ahonen, który po rocznej przerwie w startach wrócił na skocznie i zapowiada walkę o złoty medal olimpijski w Vancouver, uplasował się na 15. miejscu - 126,0 m. Do sobotniego konkursu nie awansowało kilku dobrych skoczków. Odpadł z rywalizacji Austriak Martin Koch - 118,5 m (41.), Włoch Sebastian Colloredo - 118,0 m (42.), Japończyk Takanobu Okabe - 114,5 m (50.), Norweg Tom Hilde - 114,5 m (53.) oraz Czech Roman Koudelka - 114,0 m (55.).