MŚ 2014 - Argentyna wygrała z Belgią 1:0

(fot. EPA/FERNANDO BIZERRA JR)
PAP / slo

Piłkarze Argentyny po zwycięstwie nad Belgią 1:0 awansowali do półfinału mistrzostw świata.

1/4 finału: Argentyna - Belgia 1:0 (1:0).

Bramki: 1:0 Gonzalo Higuain (8).

Żółta kartka - Argentyna: Lucas Biglia. Belgia: Eden Hazard, Toby Alderweireld.

Sędzia: Nicola Rizzoli (Włochy). Widzów 68 551.

Argentyna: Sergio Romero - Pablo Zabaleta, Martin Demichelis, Ezequiel Garay, Jose Basanta - Lucas Biglia, Javier Mascherano, Ezequiel Lavezzi (71. Rodrigo Palacio), Lionel Messi, Angel Di Maria (33. Enzo Perez) - Gonzalo Higuain (80. Fernando Gago).

Belgia: Thibaut Courtois - Toby Alderweireld, Vincent Kompany, Daniel Van Buyten, Jan Vertonghen - Kevin Mirallas (60. Dries Mertens), Axel Witsel, Marouane Fellaini - Eden Hazard (75. Nacer Chadli), Kevin De Bruyne, Divock Origi (59. Romelu Lukaku).

Po 24 latach przerwy Argentyna znów wystąpi w półfinale mistrzostw świata. W sobotę w Brasilii pokonała Belgię 1:0 (1:0) i dołączyła do reprezentacji Brazylii i Niemiec, które już dzień wcześniej awansowały do najlepszej czwórki. O godz. 22 w Salvadorze rozpocznie się spotkanie Holandii z Kostaryką, które wyłoni przeciwnika dla "Albicelestes".

Tradycji stało się zadość i po raz piąty na brazylijskim mundialu Argentyńczycy wygrali różnicą zaledwie jednej bramki. Podobnie jak w dwóch wcześniejszych ćwierćfinałach, kibice nie musieli długo czekać na gola. Już w 8. minucie na listę strzelców wpisał się Gonzalo Higuain. W tej akcji południowoamerykański zespół miał trochę szczęścia, bowiem najpierw Belgowie stracili piłkę w środku pola, a później za sprawą rykoszetu trafiła ona pod nogi napastnika Napoli.

Sposobu na belgijskiego bramkarza Thibaut Courtois, w ósmym meczu z rzędu, nie znalazł walczący o koronę króla strzelców Lionel Messi. W 39. minucie gwiazdor Barcelony był faulowany tuż przed polem karnym, ale z wolnego uderzył minimalnie niecelnie. Z kolei w doliczonym czasie gry znalazł się w sytuacji sam na sam, lecz znów przegrał z nim pojedynek.

"Czerwone Diabły" nie grały w półfinale MŚ od 1986 roku, tj. od turnieju w Meksyku. Wtedy na ich drodze do finału stanęli... Argentyńczycy (0:2), a dwie braki strzelił Diego Armando Maradona. W brazylijskiej stolicy podobnym osiągnięciem mógł popisać się Higuain, lecz na początku drugiej połowy, po akcji przez niemal pół boiska (łatwo minął Vincenta Kompany'ego), trafił w poprzeczkę.

Belgia zaskoczyła in minus, nie było momentu, w którym rzuciłaby się do ataku i dominowała na placu gry, jej ataki pozycyjne nie stanowiły większego zagrożenia dla nieźle zorganizowanych w defensywie rywali. Kiedy Argentyńczycy przejmowali piłkę, wyprowadzali groźne kontry. Tak było właśnie z sytuacją Messiego z 94. minuty.

Podopieczni trenera Marca Wilmotsa do przerwy oddali tylko jeden celny strzał. Najbliższy wyrównania był Kevin Mirallas, gdy piłka po jego uderzenie głową w 42. minucie o kilkadziesiąt centymetrów minęła bramkę Sergio Romero.

Selekcjoner Belgów szukał nowych rozwiązań, na pół godziny wprowadził do gry Romelu Lukaku i Driesa Mertensa, lecz zamiast poprawić grę zespołu, coraz częściej dochodziło do kłótni między zawodnikami. Brakowało 100-procentowych okazji, a próby strzałów spełzły na niczym. W 95. minucie mógł wyrównać Axel Witsel, jednak przeniósł piłkę nad bramką.

Nie wiadomo czy Argentyńczycy, dwukrotnie mistrzowie globu, będą mogli skorzystać w następnym spotkaniu z Angela Di Marii. Opuścił plac gry po 33 minutach z powodu kontuzji kolana. Wcześniej mógł zapisać na koncie efektowną asystę (po efektownym podaniu piętą), ale w porę nie zorientował się Higuain.