Boks: Polak najlepszym sędzią świata

49-letni Mariusz Górny został uznany najlepszym sędzią boksu amatorskiego na świecie. To pierwsze tego typu wyróżnienie w historii polskiego pięściarstwa. Nagrodę otrzyma podczas przyszłotygodniowego turnieju pod nazwą Puchar Prezydenta w Baku.

 

Międzynarodowa federacja (AIBA) przyznała tytuł najlepszego zawodnika Domenico Valentino (Włochy), juniora - Siergiejowi Sobylinskiemu, a trenera - Nikołajowi Chromowowi (obaj Rosja). Polak zwyciężył w klasyfikacji arbitrów ringowych i punktowych. "Zupełnie się tego nie spodziewałem. Z pewnością decydujące były mistrzostwa świata w Mediolanie, gdzie także dostałem nagrodę dla najlepszego sędziego. To również był dla mnie ogromny zaszczyt i zaskoczenie" - powiedział PAP Górny, który we Włoszech prowadził walkę finałową w wadze muszej (51 kg) między Portorykańczykiem Arroyo McWilliamsem i Tugstsogtem Nyambayarem z Mongolii (18:2).

 

Górny jest sędzią bokserskim od ponad 20 lat, a klasy AIBA - od 2002 roku. W tym czasie, oprócz MŚ-2009, oceniał pojedynki w mistrzostwach Europy kobiet (trzykrotnie), MEJ-2003 w Warszawie, Pucharze Świata-2008 w Moskwie oraz ubiegłorocznych kwalifikacjach olimpijskich we włoskiej Pescarze i Atenach.

 

"Pięściarstwo to moja wielka pasja. Znajomi żartują, że 25 dni urlopu poświęcam na wyjazdy na zawody bokserskie, a dzień pozostaje dla rodziny. Na szczęście proporcje nie są tak niekorzystne dla moich bliskich" - przyznał Górny, który na co dzień pracuje jako handlowiec-logistyk w jednej z wielkopolskich firm działających w branży mięsnej.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook