Holandia i Kostaryka w ćwierćfinałach

(fot. EPA/Chema Moya)
PAP / drr

Piłkarze Holandii i Kostaryki zostali kolejnymi, po Brazylii i Kolumbii, ćwierćfinalistami mundialu. "Pomarańczowi" pokonali Meksyk 2:1 dzięki bramkom w końcówce spotkania, a podopieczni Jorge Luisa Pinto okazali się lepsi od Greków w serii rzutów karnych.

To pierwszy w historii awans Kostaryki do ósemki najlepszych drużyn świata. Ich spotkanie z Grecją - biorąc pod uwagę zestaw par - było największą niespodzianką 1/8 finału mistrzostw świata w Brazylii.

Kostaryka wygrała silną grupę D, wyprzedzając Urugwaj, Włochy i Anglię, natomiast Grecja (druga w grupie C) wyeliminowała Wybrzeże Kości Słoniowej i Japonię.

Niedzielny mecz w Recife - zakończony już w poniedziałek polskiego czasu - nie stał na wysokim poziomie. Kibice po raz pierwszy ożywili się dopiero w 52. minucie, gdy bramkę lekkim i precyzyjnym strzałem zdobył Bryan Ruiz. Chwilę później Kostaryka powinna mieć szansę podwyższenia wyniku, ale sędzia nie podyktował rzutu karnego za zagranie ręką przez jednego z Greków.

Kłopoty piłkarzy z Ameryki Środkowej zaczęły się w 66. minucie. Wówczas czerwoną kartkę (drugą żółtą) zobaczył Oscar Duarte i jego koledzy zaczęli z coraz większym trudem bronić wyniku.

Grecy po raz kolejny pokazali, że grają do końca (awans do 1/8 finału wywalczyli w ostatnich sekundach meczu z WKS). W doliczonym czasie bramkę zdobył Sokratis Papastathopoulos.

Dogrywka, mimo przewagi Hellady, nie przyniosła rezultatu i o awansie musiały zadecydować - po raz 24. w historii MŚ - rzuty karne. Piłkarze Kostaryki wykonywali je bezbłędnie, natomiast wśród Greków pomylił się doświadczony Theofanis Gekas, którego strzał obronił świetnie spisujący się tego dnia Keylor Navas.

Jako pierwsi w niedzielę cieszyli się Holendrzy (w 1/8 finału zagrają właśnie z Kostaryką). "Pomarańczowi" po emocjonującej końcówce meczu w Fortalezie pokonali Meksyk 2:1.

Początek nie był porywający, na co wpływ mogła mieć wysoka temperatura. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej części gry sędzia przerwał zawody, aby piłkarze mogli uzupełnić płyny.

Do najciekawszej sytuacji pierwszej połowy doszło w doliczonym czasie, kiedy faulowany w polu karnym rywali był Arjen Robben, ale arbiter zinterpretował tę sytuację inaczej i nie podyktował "jedenastki".

Druga część zrekompensowała kibicom brak emocji przed przerwą. Już w 48. minucie Meksykanie zdobyli bramkę. Z odległości ponad 20 metrów kopnął Dos Santos i piłka wpadła do siatki obok słupka.

Po zdobyciu gola Meksykanie cofnęli się do obrony, a Holendrzy uzyskali zdecydowaną przewagę. Stworzyli kilka sytuacji, m.in. po strzale z bliska Stefana de Vrija niesamowitą paradą popisał się Guillermo Ochoa (piłka odbiła się jeszcze od słupka).

Zawodnicy "El Tri" nie zdołali utrzymać prowadzenia. W 88. minucie w zamieszaniu podbramkowym piłka trafiła do Wesleya Sneijdera, który popisał się mocnym i celnym strzałem z 15 metrów.

Holendrzy chcieli szybko pójść za ciosem. Dopięli swego w doliczonym przez sędziego czasie gry. Po faulu na Robbenie arbiter podyktował rzut karny, który pewnie wykorzystał wprowadzony kwadrans wcześniej na boisko Klaas-Jan Huntelaar.

Trener Meksykanów Miguel Herrera miał pretensje do sędziego m.in. za tę sytuację. "W tym turnieju wszystko było przeciwko naszej drużynie" - stwierdził rozgoryczony.

Meksyk po raz szósty z rzędu zakończył udział w mistrzostwach świata w 1/8 finału.

Pierwsze rozstrzygnięcia fazy pucharowej zapadły w sobotę. Do ćwierćfinału awansowali Brazylijczycy, którzy pokonali po rzutach karnych 3-2 Chile (po 90 minutach i dogrywce było 1:1).

Kolejnym rywalem "Canarinhos" będą Kolumbijczycy, którzy wyeliminowali Urugwaj (2:0) i po raz pierwszy w historii awansowali do ćwierćfinału MŚ. Tragiczne w skutkach okazało się fetowanie tego sukcesu w stolicy kraju - Bogocie. Jak poinformował w niedzielę burmistrz miasta Gustavo Petro, zginęło osiem osób.

"Bilans świętowania w Bogocie sobotniego meczu jest bardzo zły. Wkrótce zostanie to oficjalnie ogłoszone. Osiem osób zmarło w szpitalach" - oświadczył Petro na Twitterze.

Wcześniej informowano o śmierci 25-letniej kobiety, zabitej w wyniku strzału na wiwat w jednej z dzielnic Bogoty.