PŚ: Polska druga w konkursie drużynowym

(fot. PAP/Grzegorz Momot)
PAP / slo

Reprezentacja Polski zajęła w sobotę drugie miejsce w konkursie drużynowym Pucharu Świata w skokach narciarskich w Planicy. Zwyciężyła Austria, a trzecie miejsce wywalczyła Norwegia.

Polacy o 0,3 pkt wyprzedzili ekipę ze Skandynawii, a do zwycięzców stracili 38 pkt. Mistrzowie olimpijscy Niemcy uplasowali się na czwartej pozycji.

Ekipa biało-czerwonych po raz trzeci w historii zajęła drugie miejsce w konkursie drużynowym Pucharu Świata. Wcześniej na drugim stopniu podium stawała także w Planicy w sezonie 2008/09 oraz w minionym sezonie w Zakopanem.

Dotychczas w Pucharze Świata Polacy nie zwyciężyli, dwa razy triumfowali natomiast w konkursie drużynowym Letniej Grand Prix - w 2010 roku w niemieckim Hinterzarten i przed rokiem w Wiśle.

W sumie drużyna w mistrzostwach świata, PŚ i LGP stawała na podium 14 razy. Raz w mistrzostwach świata w Val di Fiemme (2013), gdzie zdobyła brązowy medal, osiem razy w Pucharze Świata - trzy drugie miejsca i pięć razy trzecie oraz pięciokrotnie w Letniej Grand Prix - dwa zwycięstwa, dwa drugie i raz trzecie miejsce.

W sobotę w Planicy po pierwszej serii Polska była piąta ze stratą 18,1 pkt do prowadzącej Austrii. W zespole trenera Łukasza Kruczka najlepiej skoczył Piotr Żyła - 141 m i wyprowadził zespół na drugą pozycję, ustanawiając rekord obiektu. O pół metra dalej wylądował Niemiec Marinus Kraus, ale skok podparł.

Po próbie Klemensa Murańki - 118,5 m - Polska spadła na czwarte miejsce, lokaty nie poprawił także zdobywca Pucharu Świata Kamil Stoch. Skoczek z Zębu wylądował na 127,5 m i po pierwszej serii zespół plasował się na piątej pozycji.

W finale wysoką formą błysnął Maciej Kot. W pierwszym skoku miał 133,5 m, w drugim - w znacznie gorszych warunkach - skoczył 130 m i wyprowadził zespół na trzecią pozycję.

Druga to ponownie zasługa Żyły, który wylądował na 126 m. W trzeciej grupie nie sprawił zawodu Murańka - 126,5 m, a w ostatniej Stoch pokazał rywalom, kto w sezonie 2013/14 jest najlepszy na świecie. Mistrz olimpijski wylądował na 134,5 m, o 1,5 metra dalej skoczył tylko Austriak Gregor Schlierenzauer, którego zespół był w sobotę nie do pokonania.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Norweg Anders Bardal przed Austriakiem Stefanem Kraftem i Niemcem Severinem Freundem. Najlepszy z Polaków Maciej Kot był 6., Stoch - 8., Żyła - 16. a Murańka - 23.

W klasyfikacji końcowej Pucharu Narodów zwyciężyła Austria. Polska uplasowała się na czwartym miejscu.