Biathlon: Nowakowska-Ziemniak siódma

(fot. PAP/EPA/ARMANDO BABANI)
PAP / mm

Weronika Nowakowska-Ziemniak zajęła siódme miejsce w biathlonowym sprincie na 7,5 km na igrzyskach w Soczi. Pozostałe Polki zajęły dalsze pozycje. Mistrzostwo olimpijskie wywalczyła - po raz drugi z rzędu - reprezentantka Słowacji Anastasiya Kuzmina.

Jeszcze nigdy w historii tej konkurencji nie zdarzyło się, by zawodniczka zdobyła złoto olimpijskie podczas dwóch kolejnych igrzysk. To udało się Kuzminie, która po triumfie w Vancouver przed czterema laty, wyprzedziła o prawie 20 sekund reprezentantkę gospodarzy Olgę Wiłuchinę. Po brązowy medal sięgnęła Ukrainka Wita Semerenko.

To trzeci olimpijski medal pochodzącej z Rosji Kuzminy. W 2010 roku zdobyła również srebro w biegu na dochodzenie.

Dzień wcześniej jej reprezentujący Rosję brat Anton Szipulin zajął czwarte miejsce w sprincie na 10 km, tracąc do brązowego medalisty Jaroslava Soukupa z Czech 0,7 sekundy.

Bardzo dobrze w niedzielę pobiegła Nowakowska-Ziemniak, która pomyliła się wprawdzie raz przy pierwszej wizycie na strzelnicy, ale wyprzedziła kilka zawodniczek, które strzelały na "zero" - m.in. o 0,6 s ósmą Szwajcarkę Elisę Gasparin. Była także o trzy sekundy szybsza od broniącej Kryształowej Kuli Norweżki Tory Berger (10. miejsce), która również musiała przebiec jedną karną rundę. Do triumfatorki Polka straciła 30,8 s.

Bezbłędnie strzelała debiutująca na igrzyskach olimpijskich Monika Hojnisz, która uzyskała 21. wynik. Miała rezultat gorszy o 48,3 s od Kuzminy.

Krystyna Pałka zajęła 33. miejsce ze stratą minuty i 21 sekund do reprezentantki Słowacji, choć na 10 strzałów oddała tylko jeden niecelny.

Największe nadzieje pokładano w zwyciężczyni sprintu w ubiegłorocznych zawodach Pucharu Świata w Soczi Magdalenie Gwizdoń. 34-letnia zawodniczka musiała jednak przebiec dwie rundy karne, co w połączeniu z nie najlepszym tempem biegu kosztowało ją 1.44,4 min straty do triumfatorki.

Wszystkie polskie biathlonistki wezmą udział we wtorkowym biegu na dochodzenie na 10 km, do którego zakwalifikowało się 60 zawodniczek.