Soczi: Anderson wygrała slopestyle

(fot. PAP/EPA/JENS BUETTNER)
PAP / mm

Amerykanka Jamie Anderson zdobyła w niedzielę w Soczi złoty medal olimpijski w snowboardowej konkurencji slopestyle. Srebrny krążek wywalczyła Finka Enni Rukajarvi, a brązowy - Brytyjka Jenny Jones. Polki nie startowały.

Debiutująca w programie igrzysk widowiskowa konkurencja polega na wykonywaniu w trakcie przejazdu na specjalnym torze różnych ewolucji na skoczniach i przeszkodach (skoki, rotacje, jazda np. po poręczach).

W finale wystąpiło 12 zawodniczek. Osiem wywalczyło bezpośredni awans już w czwartek, a cztery pozostałe - m.in. Jones - udział w decydującej rozgrywce zapewniły sobie w niedzielnym porannym półfinale.

Finałowe zawody rozpoczęły się o godz. 10.15 polskiego czasu. Każda z zawodniczek miała dwa przejazdy - decydował wynik lepszego z nich. Anderson uzyskała w pierwszym 80,75 pkt, triumf dało jej świetne drugie podejście - 95,25.

W finale zawiodła najlepsza w eliminacjach Anna Gasser. Austriaczka zajęła dopiero 10. miejsce.

Dzień wcześniej wśród mężczyzn w tej konkurencji triumfował rodak Anderson - Sage Kotsenburg.