Żałoba narodowa po śmierci Eusebio

(fot. EPA/Ee Oudenaarden)

Rząd portugalski ogłosił trzydniową żałobę narodową po śmierci w nocy z soboty na niedzielę w Lizbonie legendarnego piłkarza Eusebio - poinformował rzecznik rządu Luis Marques Guedes.

 

"Myślę, że żałoba, którą odczuwają Portugalczycy, rozszerzy się na wszystkie portugalskojęzyczne kraje Afryki, skąd przecież pochodził Eusebio (ściślej z Mozambiku - PAP), a także wszędzie na całym świecie, gdzie istnieją wspólnoty portugalskie" - dodał rzecznik.

 

Ciało słynnego piłkarza, nazywanego "Czarną Panterą" lub "Czarną Perłą z Mozambiku", zostanie wystawione w niedzielę po południu na stołecznym Estadio da Luz, stadionie Benfiki, z którą przez wiele lat związany był Eusebio. Przed obiektem stoi jego pomnik.

 

Mer Lizbony Antonio Costa nakazał opuszczenie flag do połowy masztu. Spodziewane jest również specjalne orędzie do narodu, które wygłosi w niedzielę po południu ze swojej rezydencji w Belem prezydent Republiki Anibal Cavaco Silva.

Ze swojej strony Portugalska Federacja Piłkarska zarządziła minutę ciszy przed wszystkimi meczami ligowymi, które będą rozgrywane w niedzielę.

 

Eusebio da Silva Ferreira, który 25 stycznia obchodziłby 72. urodziny, zmarł w nocy z soboty na niedzielę w Lizbonie wskutek zatrzymania akcji serca.

 

Był jednym z najbardziej utytułowanych piłkarzy w historii. Zdobył m.in. brązowy medal mistrzostw świata w 1966 roku, podczas których został królem strzelców (9 bramek). Rok wcześniej został laureatem "Złotej Piłki" w plebiscycie "France Football". W reprezentacji Portugalii wystąpił w 64 meczach (w latach 1961-1973), zdobywając 41 goli. Osiągnięcie to poprawił dopiero w 2005 roku Pedro Pauleta.

 

Z Benfiką Lizbona, której barw bronił w latach 1960-1975 roku, dziesięciokrotnie sięgnął po tytuł mistrza Portugalii (według niektórych źródeł 11 razy) i pięć krajowych pucharów. Zespół z nim w składzie pięć razy wystąpił w finale Pucharu Europy, dwukrotnie go zdobywając (w 1961 i 1962 roku).

 

W latach siedemdziesiątych grał w drużynach amerykańskich i meksykańskich. Karierę klubową zakończył w 1978 roku. Łącznie w oficjalnych meczach strzelił 692 bramki.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Miki 23:36:51 | 2014-01-05
U nas po smierci Cieslika tez tak powinno być.
Dzwon Zygmunt też powinien być uruchomiony z tej okazji .
Jeeżle Mazowieckiemu bił to Cieślikowi tym bardziej

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook