Ziobro sensacyjnym zwycięzcą! Stoch liderem PŚ

Kamil Stoch (fot. EPA/DANIEL MAURER)
PAP / pz

Jan Ziobro wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. To jego pierwszy taki sukces w karierze. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch i został liderem klasyfikacji generalnej cyklu.

Po raz drugi w historii polscy skoczkowie narciarscy stanęli na dwóch najwyższych stopniach podium zawodów Pucharu Świata. W sobotę w Engelbergu Jan Ziobro i Kamil Stoch powtórzyli wyczyn Piotra Fijasa i Jana Bobaka z 27 stycznia 1980 roku z Zakopanego.

Dwóch Polaków na podium konkursu stanęło jeszcze 20 marca 2011 w Planicy - wygrał Stoch, a trzeci był kończący wtedy karierę Adam Małysz.

W sobotę w Szwajcarii Ziobro, który prowadził już po pierwszej serii, odniósł największy sukces w karierze. W drugiej poszybował na 141 m i wyrównał rekord skoczni.

Stoch na półmetku był ósmy. Na podium znalazł się po raz 18. w karierze. Dzięki 80 pkt w klasyfikacji generalnej cyklu o osiem wyprzedził Austriaka Gregora Schlierenzauera, który zajął 27. pozycję.

Szósty był Piotr Żyła, a tuż za nim uplasował się Klemens Murańka, który także zanotował najlepsze osiągnięcie w karierze.

Po raz drugi w tym sezonie, wcześniej na inaugurację w Klingenthal, gdy wygrał Krzysztof Biegun, aż czterech podopiecznych trenera Łukasza Kruczka znalazło się w czołowej dziesiątce zawodów PŚ.

W niedzielę kolejny konkurs w Engelbergu.