Mamy drugi medal. Brąz w wioślarstwie

(fot. PAP/Adam Ciereszko)
PAP / drr

Wioślarki Magdalena Fularczyk i Julia Michalska zdobyły drugi medal dla Polski w igrzyskach olimpijskich w Londynie. W konkurencji dwójek podwójnych zajęły trzecie miejsce, za osadami Wielkiej Brytanii i Australii.

Wcześniej na podium stanęła tylko Sylwia Bogacka, która zdobyła srebro w strzelaniu z karabinu pneumatycznego na 10 m.

27-letnia Michalska (Tryton Poznań) i 25-letnia Fularczyk (Lotto Bydgostia WSG Bydgoszcz) wywalczyły 263. medal w historii olimpijskich występów polskich sportowców, a 16. w wioślarstwie. Na ogólny dorobek składają się 62 złote, 81 srebrnych oraz 120 brązowych.

Mistrzynie świata z 2009 roku odniosły największy sukces w karierze. Od początku finałowego wyścigu mocno usadowiły się na trzeciej pozycji i skupiły na odpieraniu ataków rywalek. Uchodzące za główne faworytki Brytyjki Anna Watkins i Katherine Grainger oraz Australijki Kim Crow i Brooke Pratley odjechały zbyt daleko i w piątek były poza zasięgiem innych osad.

Fularczyk od czwartku uskarżała się na dolegliwości zdrowotne. Po olbrzymim wysiłku z trudem weszła na podium, musiała ją podtrzymywać koleżanka z osady. Po odebraniu medalu rozpłakała się i palcem wskazała niebo, dedykując sukces zmarłego niedawno ojcu.

Polscy wioślarze wykorzystali ostatnią szansę na medal, gdyż dwójka podwójna kobiet zakończyła występy biało-czerwonych. W finale A popłynęli w piątek także mistrzowie olimpijscy z Pekinu w czwórce podwójnej. Michał Jeliński, Marek Kolbowicz, Konrad Wasielewski i Adam Korol zajęli szóste, ostatnie miejsce. Był to prawdopodobnie ich ostatni start w tym składzie.

Na poprzednich igrzyskach biało-czerwoni wywalczyli dwa medale. Druga wtedy czwórka bez sternika wagi lekkiej w Londynie zawiodła i zajęła ostatnie, 13. miejsce. Także żadnej załogi nie udało się wyprzedzić czwórce podwójnej kobiet.

Siódma w stawce ośmiu startujących była męska ósemka. Na 10. pozycji ukończyła rywalizację na torze w Eton dwójka bez sternika Jarosław Godek i Wojciech Gutorski, a 17. był skiffista Michał Słoma.