PŚ w skokach - Stoch 9., Małysz 15. w Lahti

Adam Małysz podczas występu w konkursie Pucharu Świata w fińskim Lahti. (fot. EPA / MARKKU OJALA)
PAP / wm

Adam Małysz zajął piętnaste miejsce w konkursie Pucharu Świata w fińskim Lahti i w klasyfikacji generalnej spadł na czwarte miejsce. Wygrał Szwajcar Simon Ammann, Kamil Stoch uplasował się na dziewiątej pozycji.

Drugie miejsce zajął Austriak Andreas Kofler i awansował na trzecie miejsce w Pucharze Świata. Na trzeciej pozycji uplasował się w niedzielę Niemiec Severin Freund. Triumfator Pucharu Świata w sezonie 2010/2011 Austriak Thomas Morgenstern zajął 5. miejsce, Piotr Żyła był 28.

Małysz, który świetnie prezentował się w sobotnim konkursie drużynowym, w niedzielę w pierwszej serii skoczył 122 m i był sklasyfikowany na 13. pozycji. Prowadził  Ammann - 128,5 m, drugi był Kofler - 127,5 m, a trzeci Freund - 128 m.

Morgenstern doleciał do 125,5 m i był ósmy. Do serii finałowej awansowali Kamil Stoch - 123,5 m (10.) oraz Piotr Żyła - 117 m (28.).

Pierwsza seria w Lahti zakończyła definitywnie sportową karierę Fina Janne Ahonena, który uzyskał 117 m i został sklasyfikowany na 34. miejscu, nie awansując do finału. Ahonen zapowiedział, że w ostatnich konkursach sezonu w Planicy już nie wystartuje.

W finale wielką formą błysnął Kofler, który jako drugi z trzydziestki zawodników doleciał do granicy 130 metrów, lądując nawet o 2,5 m dalej. Przed nim Freund dokładnie trafił w punkt 130 m.

Małysz w finale skoczył o dwa metry dalej niż w pierwszej próbie, lądując na 124 m, ale to w niedzielę było zbyt mało. Po swoim skoku był trzeci, ale ostatecznie uplasował się na 15. miejscu. W klasyfikacji generalnej PŚ spadł na czwarte miejsce i traci do Koflera 35 pkt. Stoch w finale doleciał do 128,5 m i awansował w na 9. miejsce. Jest nadal dziesiąty w klasyfikacji generalnej.

Za tydzień w Planicy odbędą się dwa ostatnie konkursy indywidualne i jeden drużynowy.