PŚ: Kowalczyk druga na ulubionej trasie

Justyna Kowalczyk aż o 32 sekundy przegrała z Norweżką Marit Bjoergen w biegu na 10 km techniką klasyczną na swojej ulubionej trasie w estońskim Otepaeae. Był to pierwszy pojedynek obu zawodniczek od kilku tygodni.

Ponad miesiąc nie rywalizowały ze sobą Marit Bjoergen i Justyna Kowalczyk. Bjoergen zrezygnowała ze startu w Tour de Ski, Kowalczyk nie wystąpiła w ubiegłym tygodniu w zawodach w Libercu. Bieg w Otepaeae był więc pierwszą w tym roku bezpośrednią próbą sił obu zawodniczek.

Na ulubionej trasie Justyny Kowalczyk walka była niesamowita. Na pierwszym pomiarze (po przebiegnięciu1100 m) czasu obie biegaczki miały identyczny rezultat. Po 2,5 km Polka zdobyła niespełna 3 sekundy przewagi. Ale później Bjoergen przyspieszyła. Wiedziała, że Kowalczyk ma lepszy czas. Na piątym kilometrze sytuacja się zmieniła, to Norweżka biegła szybciej. I to dużo szybciej. Miała czas lepszy o naszej zawodniczki o ponad 7 sekund.

Na szóstym kilometrze Bjoergen wyprzedziła koleżankę z reprezentacji Norwegii Theresę Johaug, która wystartowała przed nią 30 sekund. Kowalczyk po 6100 m traciła już do głównej rywalki 13 sekund. I cały czas strata rosła. Polka przybiegła na metę z czasem gorszym od Bjoergen aż o 32 sekundy. Trzecie miejsce zajęła Johaug.

Nieźle spisała się Paulina Maciuszek, która zajęła 23 miejsce, Martyna Galewicz była 45.