Biathlon: Wygrana Szypulina, Polacy daleko

PAP / ŁK

Rosjanin Anton Szypulin wygrał w czwartek we włoskiej Anterselvie sprint na 10 km zaliczany do biathlonowego Pucharu Świata, wyprzedzając Niemca Michaela Greisa oraz Norwega Larsa Bergera.

Tomasz Sikora był 50., Łukasz Szczurek 62., a Krzysztof Pływaczyk 79. Sklasyfikowano 95 zawodników.

Zwycięstwo 23-letniego Szypulina jest sporą niespodzianką trzynastych zawodów sezonu. Drugiego na mecie, utytułowanego Niemca Michaela Greisa, zdystansował o 10 sekund. Obaj bezbłędnie spisali się na strzelnicy. Trzeci w czwartkowych zawodach, Norweg Lars Berger (wygrał poprzednio sprint w Ruhpolding), miał jedno pudło i stracił do triumfatora 20,5 s. Rodak Bergera, lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Tarjei Boe, trzy razy nie trafił i uplasował się na odległym 51 miejscu, za Tomaszem Sikorą.

Do tych zawodów najwyższe miejsce w sezonie 2010/2011 Szypulin zajął 5 grudnia, kiedy w Oestersundzie (Szwecja) był szósty w wyścigu na 12,5 km na dochodzenie.

Sikora miał 45. czas biegu, Szczurek 67., a Pływaczyk 71. W strzelaniu Szczurek i Pływaczyk nie trafili raz, natomiast Sikora dwa razy.

Na starcie zabrakło plasującego się w PŚ na piątej pozycji Norwega Ole Einara Bjoerndalena. Piętnastu spośród 95 biathlonistów nie musiało pokonywać w "ogródku" 150 m karnej rundy.

"To był fantastyczny wyścig. Walczyłem o każdy metr, o każdą sekundę, ale nie wystarczyło to by zająć pierwsze miejsce" - powiedział Greis. To najlepsza lokata trzykrotnego mistrza olimpijskiego w tym sezonie. Poprzednio dwa razy zajął trzecie miejsce.

W piątek, druga konkurencja zawodów, bieg sprinterski kobiet na 7,5 km.