Z kart historii: Zakazany olimpijski sport

Boks jest jednym z najstarszych sportów. Wzbudza ogromne emocje, ale i kontrowersje. 27 grudnia 1956 roku na Islandii weszło w życie prawo zakazujące walk bokserskich.


Walka na pięści dwóch zawodników znajdowała się w programie starożytnych igrzysk olimpijskich. Ówczesne pojedynki były bardzo brutalne i często kończyły się śmiercią. Choć starożytny boks miał niewiele wspólnego z dyscypliną, która narodziła się na początku osiemnastego wieku w Anglii, a jeszcze mniej z współczesnymi zasadami - starającymi sie chronić zdrowie zawodników - do dziś nie udało się zapobiec wypadkom podczas walk. Mimo wielu zmian wciąż dochodzi na bokserskich ringach do tragedii, a Międzynarodowy Komitet Olimpijski już kilkakrotnie groził usunięciem boksu z programu igrzysk.

A jednak walki, zwłaszcza zawodowe, cieszą się niesłabnącą popularnością widzów. Widać żądza krwi i skłonność do podziwiania przemocy, skrytej pod płaszczykiem sportowych przepisów, głęboko tkwi w ludzkiej naturze. Trzeba też przyznać, że boks od dawna nie jest już najbrutalniejszym widowiskiem, a przyćmiła go choćby rywalizacja w mocno promowanej ostatnio w naszym kraju formule MMA.

Wracając do Islandii - zakaz uprawiania boksu zniesiono w 2001 roku. Nie był to jedyny zaskakujący przepis, któremu do niedawna podlegali mieszkańcy wyspy. Ledwie dwanaście lat wcześniej, w 1989 roku, władze dopuściły do sprzedaży i picia piwa...

Wspomóż Nas
Tagi: sport, boks, historia

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

velario 00:40:43 | 2010-12-28
Szkoda, że Islandczycy wycofali się z tego zakazu. Miebyśmy wzór do naśladowania. Boks jest jedną z najgłupszych dyscyplin sportowych i zakaz jego uprawiania byłby ze wszech miar słuszny.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?