Formuła 1: Robert Kubica w nowym teamie

Sprzedaż 25 procent udziałów w teamie Renault malezyjskiemu Protonowi stała się faktem. Francuski koncern pozostanie dostawcą silników, ale zmieni się nazwa zespołu. W nowym sezonie Formuły 1 Robert Kubica będzie więc startował w barwach Lotus-Renault GP.

 

Pozostałe 75 procent akcji posiada luksemburska grupa kapitałowa, która przed rokiem przejęła je od Renault. Francuzi byli przez ten rok mniejszościowym właścicielem, ale na jesieni zarząd spółki podjął decyzję o zmianie strategii i ukierunkowaniu na dostawę jednostek napędowych do kilku teamów.

 

"Miło mi poinformować o pozyskaniu nowego sponsora i zarazem potężnego partnera, który pozwoli nam zwiększyć zaangażowanie w Formułę 1 i być może otworzy drogę do jeszcze większych osiągnięć" - powiedział na konferencji prasowej prezes luksemburskiej grupy Gerard Lopez.

 

Zaprezentował on również nowe czarno-złote barwy bolidów, które w przyszłym sezonie będą się ścigać na torach. Nawiązują one kolorystyką do pojazdów Lotusa z lat 70. i 80. Później firma ta odeszła z prestiżowej rywalizacji kierowców, choć zdobywała w niej cztery razy mistrzostwo świata konstruktorów i trzykrotnie indywidualne tytuły.

 

Malezyjskie przedsiębiorstwo petrochemiczne Proton jest właścicielem całej Grupy Lotus, a jedna z jego spółek przed rokiem stworzyła nowy team Lotus GP-Cosworth, który bez większych sukcesów rywalizował w ostatnich mistrzostwach świata, mając w składzie Fina Heikki Kovalainena i Włocha Jarno Trulliego. Prawdopodobnie w nowym sezonie zmieni nazwę na Malaysia F1.

 

W 2010 roku Renault zajęło piąte miejsce wśród zespołów, a Robert Kubica był ósmy wśród kierowców. Polak ma nadal być liderem zespołu, a wciąż jeszcze nie potwierdzono czy w drugim bolidzie nadal będzie się ścigał Rosjanin Witalij Pietrow.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?