Vlasic najlepszą lekkoatletką, Włodarczyk 4.

27-letnia chorwacka skoczkini wzwyż Blanka Vlasic po raz drugi w karierze (poprzednio w 2007 roku) została uznana najlepszą lekkoatletką Europy minionego sezonu w 18. edycji plebiscytu European Athletics. Czwarte miejsce zajęła 25-letnia Anita Włodarczyk.

Przed rekordzistką świata w rzucie młotem (78,30 m 6 czerwca w Bydgoszczy), która przeprowadziła się z Poznania do Warszawy, uplasowały się Brytyjka Jessica Ennis (wieloboistka i płotkarka) oraz Niemka Verena Sailer (sprint).

Włodarczyk zawdzięcza swój sukces startom w pierwszej części sezonu, do początku czerwca. Potem kontuzja zmusiła ją do siedmiotygodniowej przerwy, trwającej do lipcowych mistrzostw Europy w Barcelonie, skąd wróciła z brązowym medalem.

W historii plebiscytu European Athletics Vlasic jest trzecią zawodniczką, obok Szwedki Caroliny Kluft i Rosjanki Jeleny Isinbajewej, która ma w dorobku dwa zwycięstwa. W 2010 roku po raz drugi została halową mistrzynią świata, w Barcelonie wywalczyła tytuł mistrzyni Europy i zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji Diamentowej Ligi. W 20 startach odniosła 18 zwycięstw.

We wtorek ogłoszono wyniki plebiscytu na najlepszego lekkoatletę Europy. Pierwsze miejsce zajął 20-letni Francuz Christophe Lemaitre. W czołowej dziesiątce uplasowali się dwaj polscy mistrzowie Europy - na ósmej pozycji dyskobol Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław), a na dziewiątej triumfator biegu na 800 m Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz).