Historyczne mistrzostwo polskich pięcioboistów

Sylwia Czwojdzińska i Remigiusz Golis triumfowali w konkurencji sztafet mieszanych (mikst) w mistrzostwach świata w pięcioboju nowoczesnym, które rozgrywane są w chińskim Chengdu. Srebrny medal zdobyła Ukraina, a brązowy Litwa.

Polska sztafeta wywalczyła tytuł mistrzowski, choć nie wygrała żadnej konkurencji. W szermierce Czwojdzińska i Golis zajęli drugie miejsce, w pływaniu zanotowali piąty rezultat, na parcoursie szósty, a w kombinacji (strzelanie i bieg) - trzeci.

W szermierce zwyciężyła sztafeta Łotwy, która ostatecznie zajęła 16. miejsce, na pływalni triumfowała ekipa Korei Południowej (6. miejsce w klasyfikacji końcowej). Jazdę konną wygrali Węgrzy (8.), a kombinację Litwa, która dzięki temu awansowała na trzecie miejsce.

Konkurencja ta była rozgrywana w mistrzostwach świata po raz pierwszy. Międzynarodowa federacja czyni starania, aby sztafety mikstów znalazły się w programie igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

"Międzynarodowa Federacja Pięcioboju Nowoczesnego (UIPM) od wielu lat stara się, by w programie olimpijskim znalazła się rywalizacja o medale w konkurencji sztafet, a zwłaszcza mikstów. Jednak moim zdaniem, konkurencja ta może znaleźć się w igrzyskach nie wcześniej niż w 2016 roku, w Rio de Janeiro" - powiedział były wieloletni prezes Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego Stefan Grzegorczyk.