Kajakarskie MŚ: "Srebro" i 4. "brązy" Polaków

Polki (Karolina Naja, Aneta Konieczna, Sandra Pawełczak i Magdalena Krukowska) w walce o medal z Brytyjkami (PAP/Adam Ciereszko)

Marta Walczykiewicz i Ewelina Wojnarowska zdobyły srebrny medal w rywalizacji K2 na 200 metrów podczas kajakarskich mistrzostw świata rozgrywanych w Poznaniu. Trzecie miejsce zajęły: kobieca "czwórka" na 500 metrów, Piotr Siemionowski oraz kanadyjkarze Paweł Baraszkiewicz, Paweł Skowroński w sprincie i męska sztafeta kanadyjkarzy.

Niedziela na Torze Regatowym Malta upływa pod znakiem finałów na 500 i 200 metrów. Polscy kibice długo musieli czekać na medal. Dopiero w ostatnim finałowym biegu na dystansie 500 metrów niespodziankę sprawiły panie z kobiecej "czwórki".

Zaczęło się od dyskwalifikacji polskiej osady. Magdalena Stanny i Dorota Kozakiewicz w pokazowym finale kanadyjek (C2) nie zdołały utrzymać się na środku toru.

W rywalizacji kobiecych "jedynek" Beata Mikołajczyk zajęła szóste miejsce, poprawiając się o jedną lokatę w porównaniu z wczorajszym wyścigiem na 1000 metrów. Zwyciężyła Ukrainka Inna Osypenko-Radomska.

W finale 'dwójek" Marta Walczykiewicz i Ewelina Wojnarowska tuż po starcie wyścigu wyszły na prowadzenie, ale na półmetku były trzecie, za Węgierkami i Rosjankami. W drugiej części dystansu nie zdołały utrzymać pozycji i na finiszu uległy jeszcze Austriaczkom i Niemkom. Wygrała osada węgierska w składzie Gabriela Szabo, Danuta Kozak.

Piąte miejsce w finale zajęli też kanadyjkarze Roman Rynkiewicz i Mariusz Kruk. Polacy dobrze zaczęli, ale brakło im sił na końcowych 200 metrach. Najlepszi okazali się Rumuni Alexandru Dumitrescu i Victor Michalachi.

Dość niespodziewanie na podium w ostatnim finale na dystansie 500 metrów znalazła się polska "czwórka" kobieca. O tym, kto zdobył brązowy medal decydowała fotokomórka. Polki - w składzie Karolina Naja, Aneta Konieczna, Sandra Pawelczak i Magdalena Krukowska - po doskonałym finiszu o centymetry wyprzedziły osady z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Dla Anety Koniecznej to już 15 "krążek" mistrzostw świata w karierze.

W pierwszym finale na dystansie 200 metrów Marta Walczykiewicz zajęła dopiero siódme miejsce, choć liczyliśmy na medal. Polka nieźle zaczęła, ale później odpuściła widząc, że rywalki uciekają i mając jeszcze w perspektywie finał "dwójek". Wygrała Węgierka Natasza Janics.

Na zakończenie serii finałów na 200 metrów rozegrała się walka o medale żeńskich kanadyjek, z udziałem Mai Madziewicz. Polka spóźniła się na starcie i nie odegrała wiekszej roli w rywalizacji, ostatecznie zajmując przedostatnie, ósme miejsce.

Po południu przeprowadzono rywalizację sztafet. W dwóch finałach wystąpili nasi reprezentanci. W sztafecie kanadyjkarzy Polska w składzie Adam Ginter, Roman Rynkiewicz, Mariusz Kruk i Paweł Baraszkiewicz sięgnęła po brąz, kajakarki zajęły piąte miejsce.