Kajakarskie MŚ: "Srebro" i 4. "brązy" Polaków

Marta Walczykiewicz i Ewelina Wojnarowska zdobyły srebrny medal w rywalizacji K2 na 200 metrów podczas kajakarskich mistrzostw świata rozgrywanych w Poznaniu. Trzecie miejsce zajęły: kobieca "czwórka" na 500 metrów, Piotr Siemionowski oraz kanadyjkarze Paweł Baraszkiewicz, Paweł Skowroński w sprincie i męska sztafeta kanadyjkarzy.

Niedziela na Torze Regatowym Malta upływa pod znakiem finałów na 500 i 200 metrów. Polscy kibice długo musieli czekać na medal. Dopiero w ostatnim finałowym biegu na dystansie 500 metrów niespodziankę sprawiły panie z kobiecej "czwórki".

Zaczęło się od dyskwalifikacji polskiej osady. Magdalena Stanny i Dorota Kozakiewicz w pokazowym finale kanadyjek (C2) nie zdołały utrzymać się na środku toru.

W rywalizacji kobiecych "jedynek" Beata Mikołajczyk zajęła szóste miejsce, poprawiając się o jedną lokatę w porównaniu z wczorajszym wyścigiem na 1000 metrów. Zwyciężyła Ukrainka Inna Osypenko-Radomska.

W finale 'dwójek" Marta Walczykiewicz i Ewelina Wojnarowska tuż po starcie wyścigu wyszły na prowadzenie, ale na półmetku były trzecie, za Węgierkami i Rosjankami. W drugiej części dystansu nie zdołały utrzymać pozycji i na finiszu uległy jeszcze Austriaczkom i Niemkom. Wygrała osada węgierska w składzie Gabriela Szabo, Danuta Kozak.

Piąte miejsce w finale zajęli też kanadyjkarze Roman Rynkiewicz i Mariusz Kruk. Polacy dobrze zaczęli, ale brakło im sił na końcowych 200 metrach. Najlepszi okazali się Rumuni Alexandru Dumitrescu i Victor Michalachi.

Dość niespodziewanie na podium w ostatnim finale na dystansie 500 metrów znalazła się polska "czwórka" kobieca. O tym, kto zdobył brązowy medal decydowała fotokomórka. Polki - w składzie Karolina Naja, Aneta Konieczna, Sandra Pawelczak i Magdalena Krukowska - po doskonałym finiszu o centymetry wyprzedziły osady z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Dla Anety Koniecznej to już 15 "krążek" mistrzostw świata w karierze.

W pierwszym finale na dystansie 200 metrów Marta Walczykiewicz zajęła dopiero siódme miejsce, choć liczyliśmy na medal. Polka nieźle zaczęła, ale później odpuściła widząc, że rywalki uciekają i mając jeszcze w perspektywie finał "dwójek". Wygrała Węgierka Natasza Janics.

Kolejną medalową szansę miał po chwili Piotr Siemionowski w rywalizacji męskich jedynek. Polak nieco został na starcie, zdołał jednak finiszować na trzecim miejscu zdobywając drugi brązowy medal dla gospodarzy imprezy. Po wyścigu nasz reprezentant był zawiedziony, bowiem liczył na złoto.

Marta Walczykiewicz i Ewelina Wojnarowska w swojej ostatniej szansie medalowej zdołały sięgnąć po srebro. Uległy tylko Węgierkom, na które nie ma mocnych podczas tegorocznych mistrzostw świata. Polki dobrze wystartowały i w pierwszej części dystansu płynęły równo z faworytkami, ale nie dały im rady.

W rywalizacji męskich dwójek kanadyjkarzy trzeci brązowy medal dla Polski zdobyli Paweł Baraszkiewicz i Paweł Skowroński. Wygrali Litwini Raimundas Labuckas i Tomas Gadeikis przed osadą rosyjską.

Na zakończenie serii finałów na 200 metrów rozegrała się walka o medale żeńskich kanadyjek, z udziałem Mai Madziewicz. Polka spóźniła się na starcie i nie odegrała wiekszej roli w rywalizacji, ostatecznie zajmując przedostatnie, ósme miejsce.

Po południu przeprowadzono rywalizację sztafet. W dwóch finałach wystąpili nasi reprezentanci. W sztafecie kanadyjkarzy Polska w składzie Adam Ginter, Roman Rynkiewicz, Mariusz Kruk i Paweł Baraszkiewicz sięgnęła po brąz, kajakarki zajęły piąte miejsce.