ME: Brązowy medal Czerniaka, Kawęcki czwarty

Konrad Czerniak na basenie w Budapeszcie (fot. PAP/EPA/LASZLO BELICZAY)

Konrad Czerniak zdobył brązowy medal na dystansie 100 m stylem motylkowym podczas rozgrywanych w Budapeszcie ME w pływaniu. Paweł Korzeniowski był szósty. Zwyciężył Rosjanin Jewgienij Korotyszkin.

Czerniak w sobotę uzyskał słabszy rezultat niż w półfinale i eliminacjach. Lecz i tamte wyniki nie dałyby mu wyższej pozycji. Bezkonkurencyjny był Korotyszkin, który wygrał z czasem 51,73 sek. Rosjanin o 0,09 sek. wyprzedził Holendra Joeriego Verlindena. Czerniak stracił do zwycięzcy 0,43 sek., a Korzeniowski 0,65 sek.

18 minut później Konrad Czerniak wystąpił w półfinale na dystansie 50 stylem dowolnym. Polak zajął jednak w swoim wyścigu ósme miejsce i nie zakwalifikował się do niedzielnego finału.

Medalu nie zdobył Radosław Kawęcki. Polak miał najlepszy czas półfinałów na dystansie 200 m stylem grzbietowym i liczono, że stanie na podium. Była szansa nawet na najwyższy stopień. W finale Kawęcki wystartował jednak słabo, a później w samej końcówce nie wystarczyło mu sił. W ostatniej chwili został wyprzedzony przez Francuza Benjamina Stasiulisa i zajął czwarte miejsce. Zwyciężył Rosjanin Stanislaw Doniec.

Polska sztafeta w składzie: Paweł Korzeniowski, Przemysław Stańczyk, Łukasz Gąsior, Paweł Rurak, zajęła ostatnie, ośme miejsce w finale wyścigu 4x200 m stylem dowolnym. Zwyciężyli Rosjanie.

Do niedzielnego finału na dystansie 50 m stylem dowolnym nie zdołały się zakwalifikować Katarzyna Wilk i Aleksandra Urbańczyk. Wilk uzyskała 13, a Urbańczyk 16 czas półfinałów.