W czwartek zapłonie olimpijski znicz

W czwartek, w ruinach świątyni Zeusa, w starożytnej Olimpii, zostanie rozniecony ogień, który 12 lutego 2010 roku zapłonie na stadionie w Vancouver, inaugurując 21. zimowe igrzyska olimpijskie.

 

Zgodnie z tradycją, ogień powinien być zapalony przy pomocy promieni słonecznych. Grecka aktorka, w szacie kapłanki, poda pochodnię pierwszemu z uczestników sztafety. Jednak o tej porze roku zachmurzone niebo może przeszkodzić tej tradycji. Tak było przed igrzyskami w Nagano, Salt Lake City i Turynie. Wówczas trzeba będzie uciec się do rezerwowego źródła ognia.

 

Sztafeta z olimpijską pochodnią podąży najpierw do Aten. Na stadionie pierwszych nowożytnych igrzysk (1896) przejmą ją 29 października Kanadyjczycy i do kraju przetransportują na pokładzie samolotu wojskowego. Potem, przez 106 dni sztafeta pokona 45 tysięcy kilometrów po Kanadzie, odwiedzając ponad 1000 miejscowośći. W każdej z nich będzie miał miejsce mały ceremoniał olimpijski. Trasę zaplanowano tak, by dziewięćdziesiąt procent obywateli Kanady nie miało do niej więcej niż godzinę drogi. W sztafecie weźmie udział ponad 12 000 osób. Ogień będzie wędrował na nartach, skuterach śnieżnych, koniach, traktorach, rolbie szlifującej lód, a także w indiańskiej łódce, sporządzonej z jednego pnia drzewa.

 

O ile w Olimpii kłopotów raczej nie będzie, to w samej Kanadzie mogą być problemy. Protesty zapowiedziały radykalne organizacje ekologiczne, które przeciwstawiają się niszczeniu przyrody oraz ci, którzy uważają, że ziemie "ukradziono" rdzennym mieszkańcom amerykańskiego kontynentu. Na 30 października, gdy pochodnia znajdzie się na kandyjskiej ziemi, zaplanowali w Vancouver antyolimpijski festiwal i już wydali biuletyn pod tytułem "Ugaście olimpijski ogień".
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?