Szmyd trzeci na etapie do Alp d'Huez

PAP/PR

Sylwester Szmyd z grupy Liquigas zajął trzecie miejsce na szóstym etapie wyścigu kolarskiego Dauphine Libere o długości 151,5 km z Crolles do Alpe d'Huez. Wygrał Hiszpan Alberto Contador (Astana), a drugi był lider Słoweniec Janez Brajkovic (RadioShack).

Szmyd uciekł z peletonu razem z trójką kolarzy, w tym Contadorem i Brajkovicem, przed rozpoczęciem ponad 25-kilometrowego podjazdu o przewyższeniu ponad 1100 m. Meta usytuowana była na wysokości 1850 m npm, w słynnej, znanej m.in. z Tour de France, stacji narciarskiej Alpe d'Huez. Czołowa trójka uzyskała ponad 30 s przewagi. Szmyd kilka razy atakował, chcąc walczyć o zwycięstwo, ale każdą taką próbę likwidował Hiszpan.

Contador także próbował odjechać, ale bardzo dokładnie pilnował go Brajkovic, który nie mógł na to pozwolić, gdyż mógłby stracić koszulkę lidera. Obaj wspólnie minęli linię mety, a kilkanaście sekund później dotarł na nią Polak.

Drugi z Polaków - Jarosław Marycz (Team Saxo Bank) - uplasował się na 112. pozycji, z prawie półgodzinną stratą do najlepszych.

W klasyfikacji generalnej Szmyd przesunął się z 34. na 10. lokatę, a Marycz spadł z 70. na 85.