Wiggins pierwszym liderem Giro d'Italia

Brytyjczyk Bradley Wiggins z ekipy Sky wygrał pierwszy etap 93. wyścigu kolarskiego Giro d'Italia, jazdę indywidualną na czas na odcinku 8,4 km w Amsterdamie, i zdobył różową koszulkę lidera.

Wiggins wyprzedził o dwie sekundy Amerykanina Brenta Bookwaltera i mistrza świata Australijczyka Cadela Evansa (obaj BMC Racing). Czwarte miejsce, ze stratą pięciu sekund do zwycięzcy, zajął Kazach Aleksander Winokurow (Astana). Maciej Bodnar zajął 39. miejsce w stawce 198 kolarzy, a Sylwester Szmyd (obaj Liquigas) był setny.

Z rozstrzygnięć w stolicy Holandii mogą być zadowoleni Evans i Winokurow, którzy sporo zyskali nad innymi faworytami Giro. Włoch Ivan Basso, któremu w górach ma pomagać Szmyd, stracił do Evansa 21 sekund, a Hiszpan Carlos Sastre - 23 sekundy.

Zwycięstwo Wigginsa nie jest niespodzianką. Mistrz olimpijski z Pekinu w torowym wyścigu na dochodzenie bardzo dobrze sobie radził w czasówkach podczas ubiegłorocznego Tour de France, który ukończył na znakomitym czwartym miejscu. W sobotę po raz pierwszy w karierze założył koszulkę lidera Giro. Jest to też pierwszy tak duży sukces utworzonej w przerwie zimowej brytyjskiej ekipy Sky.