Kristin Steira pobiegnie w lekkoatletycznych ME

Norweska biegaczka narciarska Kristin Stoermer Steira wystąpi na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Barcelonie w biegu na 5000 metrów. Jest na tym dystansie aktualną mistrzynią Norwegii. Steira jest również najpoważniejszym kandydatem do najważniejszej norweskiej nagrody sportowej przyznawanej za wyjątkowe osiągnięcia w więcej niż jednej dyscyplinie.

Najlepszą norweską narciarką jest obecnie Marit Bjoergen, lecz występuje tylko w jednej dyscyplinie i nie może zostać zgłoszona do nagrody. 28-letnia Steira zdobyła podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver złoty medal w sztafecie, lecz posiada również od wielu lat osiągnięcia lekkoatletyczne. W ubiegłym roku została mistrzynią Norwegii w biegu na 5000 metrów.

"Zaraz po odłożeniu nart rozpoczęłam treningi na bieżni i właściwie aż do mistrzostw w Barcelonie nie będę trenować na nartach z rolkami. Będę natomiast uczestniczyć w wielu mityngach lekkoatletycznych. W Vancouver nie zdobyłam medalu indywidualnie i przegrałam o ułamek sekundy z Justyną Kowalczyk i dlatego moim nadrzędnym celem są teraz narciarskie mistrzostwa świata w Oslo w przyszłym roku. Treningi letnie na bieżni znakomicie uzupełnią mój trening narciarski" - powiedziała biegaczka.

Nagroda Egebergs Aerspris jest najważniejszą norweską nagrodą sportową przyznawaną od 1919 roku dla sportowców wyróżniających się osiągnięciami w więcej niż jednej dyscyplinie. Najbardziej znanym laureatem został w 1971 roku Bjoern Wirkola za osiągnięcia w skokach narciarskich i piłce nożnej. Wirkola wygrał Konkurs Czterech Skoczni trzy razy z rzędu, a w roku 1971 zdobył piłkarskie mistrzostwo i Puchar Norwegii oraz tytuł króla strzelców w barwach Rosenborg Trondheim.

Za najbardziej wszechstronną uznano w 2000 roku Anette Boee, która zdobyła jeden olimpijski i sześć medali mistrzostw świata oraz Kryształową Kulę w biegach narciarskich. Poza tym uprawiała kolarstwo górskie, triathlon i hokej na lodzie.

Najciekawszym laureatem była w 1996 roku Anita Andreassen - trzykrotna mistrzyni świata w wyścigach psich zaprzęgów, uczestnik kolarskich mistrzostw świata i medalistka mistrzostw Norwegii w biegach narciarskich.