Polska - Niemcy: nowy stystem bezpieczeństwa

Organizatorzy wtorkowego meczu piłkarskiego Polska - Niemcy w Gdańsku zapewnili, że są przygotowani do szybkiego reagowania na ewentualne przypadki łamania porządku. Podczas spotkania PZPN chce wprowadzić nowatorski system bezpieczeństwa.

 

- Po ostatnich wydarzeniach, jakie miały miejsce m.in. przy okazji finału Pucharu Polski (zamieszki z udziałem pseudokibiców - PAP), wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa. Dzisiaj chcemy zaprezentować nowy system, polegający m.in. na tym, że kary dla chuliganów będą orzekane od razu na stadionie - zapowiedział w poniedziałek w Gdańsku prezes PZPN Grzegorz Lato.

 

O szczegółach poinformował Janusz Kaczmarek, były minister spraw wewnętrznych i administracji oraz były prokurator krajowy, obecnie pełnomocnik prawny PZPN.

 

- Będziemy pracować w trybie sądów 24-godzinnych. Stworzyliśmy model działania na stadionie w oparciu o istniejące przepisy. Istotą jest oczywiście koordynacja prac wszystkich służb. Taki system daje możliwości, jeśli dojdzie do popełnienia przestępstwa, do szybkiego reagowania, ale zapewni również możliwość obrony podejrzanym - powiedział Kaczmarek.

 

Ze strony prezydenta Gdańska we wtorek w rejonie imprezy będzie oddelegowanych m.in. stu strażników miejskich. Z kolei Komenda Wojewódzka Policji zapewni już pięć godzin przed meczem pracę komisariatu stadionowego.

 

- Jeśli dojdzie do czynu o charakterze przestępczym, od razu zostanie wdrożony system przesłuchań - świadków i podejrzanych. Wszystko odbędzie się tutaj, na stadionie. Będą również zapewnieni biegli, tłumacze przysięgli. To ważny element m.in. z punktu widzenia Euro 2012, gdy przyjedzie do nas wielu zagranicznych kibiców - podkreślił Kaczmarek.

 

Poza tym, jak poinformował były szef MSWiA, w dniu meczu z Niemcami wprowadzony zostanie dyżur prokuratorów w komisariatach, a także na stadionie i w jego bezpośrednim otoczeniu.

 

- Ci prokuratorzy będą do dyspozycji policji. Wykonywanie czynności procesowych nastąpi bezpośrednio po czynie zabronionym w miejscu jego popełnienia. To nie koniec. Sąd Okregowy w Gdańsku wprowadzi we wtorek dyżury w dwóch placówkach, sądach rejonowych Gdańsk Południe i Gdańsk Północ - wymienił Kaczmarek.

 

- Chcemy, żeby wszystko odbyło się jak należy, dlatego Okręgowa Rada Adwokacka wprowadzi przy okazji meczu trzech adwokatów. To umożliwi profesjonalną obronę osoby podejrzanej o popełnienie zabronionego czynu - zakończył pełnomocnik prawny PZPN.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?