Sikorski: wzmocnijmy politykę obronną UE

Polska, Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania skierowały do szefowej unijnej dyplomacji list w sprawie wzmocnienia polityki obronnej UE - ogłosił w piątek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na nieformalnym spotkaniu szefów dyplomacji 27 krajów UE w Sopocie.

 

"Podpisaliśmy i przekazałem wysokiej przedstawiciel Catherine Ashton list pięciu: Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Polski w sprawie wzmocnienia obronności europejskiej. To jest kontynuacja polskich starań na rzecz uczynienia z obronności jednej z ważnych dziedzin integracji europejskiej" - powiedział Sikorski dziennikarzom.

 

Treści listu nie ujawniła ani Ashton, ani strona polska, ani inni sygnatariusze. PAP dowiedziała się ze źródeł dyplomatycznych, że stanowi on odpowiedź na zgłoszone w lipcu przez Wielką Brytanię weto wobec planów utworzenia stałego dowództwa operacyjnego UE.

 

Zabiegały o nie właśnie Francja, Polska i Niemcy. Podpisując w piątek list, do grona największych orędowników dołączyły Hiszpania i Włochy. Według dyplomatów, list jest dowodem determinacji piątki krajów, by stworzyć wspólne, stałe struktury w dziedzinie polityki bezpieczeństwa i obrony UE, nawet bez Wielkiej Brytanii - jeśli zajdzie taka konieczność.

 

Wielka Brytania jest przeciwna, by w pracach nad rozwojem zdolności wojskowych UE postulować stworzenie wspólnego, stałego dowództwa planowania akcji wojskowo-cywilnych w UE. Londyn uważa to za rozwiązanie zbyt kosztowne i konkurencyjne wobec NATO.

 

Wobec brytyjskiego weta, w lipcu szefowie dyplomacji Polski, Niemiec (Guido Westerwelle) i Francji (Alain Juppe) apelowali o "wznowienie obronności europejskiej, która staje się coraz bardziej konieczna w kontekście mnożących się wciąż kryzysów, ograniczenia środków narodowych oraz wzrastających oczekiwań w stosunku do UE".

 

Zablokowany w lipcu przez Wielką Brytanię raport Ashton w tym zakresie był odpowiedzią na tzw. inicjatywę weimarską zgłoszoną przez szefów dyplomacji niemieckiej, francuskiej i polskiej w grudniu ubiegłego roku. W "liście weimarskim" sygnatariusze przekonywali o konieczności wzmocnienia struktur planistycznych europejskich operacji bezpieczeństwa, m.in. poprzez stworzenie wspólnego dowództwa w UE.

 

Dowództwa operacyjne do działań UE w ramach europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony znajdują się obecnie, w zależności od akcji, w Wielkiej Brytanii, Francji, w Niemczech, we Włoszech i w Grecji. Dowództwa są powoływane każdorazowo na drodze oddzielnej decyzji.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?