Pomnik w Jedwabnem i usuwanie zniszczeń

Pomnik w Jedwabnem i usuwanie zniszczeń

PAP / drr
Wandale...
Na elementach...
Postępowanie w...

ZOBACZ TAKŻE

Pracownicy Komunalnego Zakładu Budżetowego w Jedwabnem próbują w czwartek usunąć zniszczenia, których dokonali nieznani sprawcy na pomniku upamiętniającym ofiary mordu sprzed 70 lat.

 

Wandale zamalowali zieloną farbą znajdujące się na pomniku napisy w języku polskim i hebrajskim. Na elementach okalających obelisk napisano: "Nie przepraszam za Jedwabne" oraz "Byli łatwopalni". Są też swastyki i symbole SS. Zniszczenia są na pomniku oraz na ogrodzeniu z kamiennych bloczków. Ogrodzenie stoi na obrysie dawnej stodoły, w której 10 lipca 1941 roku spalono Żydów.

 

Dyrektor Komunalnego Zakładu Budżetowego w Jedwabnem Mariusz Zapert powiedział PAP, że pracownicy zakładu próbują zmyć napisy. "Chodzi o to, by zmyć je w taki sposób, żeby nie narobić jeszcze większych szkód" - wyjaśnił. Jak dodał, trudność polega na tym, że napisy są na kamieniu, w który głęboko wniknęła farba. Powiedział, że kiedyś pomnik był zabezpieczony chemicznie tak, by nie można go było zniszczyć np. farbą, ale teraz ta ochrona jest już słaba.  Napisy usuwane są przy użyciu środków chemicznych, pierwsze z dużych liter udało się przed południem zmyć.

 

Postępowanie w sprawie zniszczenia pomnika prowadzący łomżyńscy policjanci, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Łomży. Jak powiedziała rzecznik łomżyńskiej prokuratury okręgowej Maria Kudyba, dotyczy ono znieważenia pomnika oraz publicznego propagowania faszyzmu lub nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych czy wyznaniowych.

 

Śledztwa dotyczące różnych podobnych incydentów w regionie nadzoruje zespół w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, która zajmuje się także m.in. sprawą zamalowania litewskich nazw miejscowości na 28 tablicach w gminie Puńsk na Suwalszczyźnie licznie zamieszkiwanej przez mniejszość litewską, faszystowskimi napisami na synagodze w Orli oraz podpaleniem Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.

 

Pomnik w Jedwabnem ustawiono 10 lat temu, przed uroczystościami w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń w Jedwabnem. Wówczas ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przeprosił za tę zbrodnię. Sprawa Jedwabnego wywołała bardzo szeroką dyskusję społeczną.

 

Napis na pomniku w Jedwabnem w języku polskim, hebrajskim i jidysz głosi: "Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic, mężczyzn, kobiet, dzieci, współgospodarzy tej ziemi, zamordowanych, żywcem spalonych w tym miejscu 10 lipca 1941 roku. Jedwabne 10 lipca 2001 roku".

 

Według śledztwa IPN mordu co najmniej 340 Żydów w Jedwabnem 10 lipca 1941 roku dokonała grupa ich polskich sąsiadów. IPN przyjął, że to polska ludność miała w tej zbrodni - jak to określono - "rolę decydującą", ale "można założyć", że jej inspiratorami byli Niemcy.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.17

Liczba głosów:

47

 

 

Komentarze użytkowników (126)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~monopol informacjny 00:34:48 | 2011-09-06
Do jakże ochoczych obecnie obłudników (co to udają, że nie wiedzą o co chodzi) albo tych, co nie znają faktów a piszą !
DUŻA ILOŚĆ CIEKAWYCH MATERIAŁÓW:
http://www.naszawitryna.pl/index_jedwabne_7.html


Wildstein o cenzurze w TVP
Monopol informacyjny w Polsce. Oto powód dla którego Polacy np. tak mało wiedzą o Jedwabnym, a raczej znają tylko propagando lansowany antypolonizm. Jest też o p. Michniku.
OBEJRZYJ: http://vod.gazetapolska.pl/419-zakazane-reklamy-gazety-polskiej

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~σοφία 23:27:46 | 2011-09-05
Do jakże ochoczych obecnie obłudników (co to udają, że nie wiedzą o co chodzi) albo tych, co nie znają faktów a piszą !
DUŻA ILOŚĆ CIEKAWYCH MATERIAŁÓW:
http://www.naszawitryna.pl/index_jedwabne_7.html

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~2010 20:10:55 | 2011-09-05
Zgadza się, śmiejmy się i radujmy. Tylko tak możemy zmienić świat na lepsze. A na pewno własne samopoczucie.

Bo co można zmienić histerią i obsesją czy to na punkcie antysemityzmu, czy antypolonizmu, czy jakiegokolwiek anty-?

Sceptyczny jestem co do prawdziwości słów I. Singera... Jeśli padły, to świadczą o niezrównoważeniu i oderwaniu od rzeczywistości, są kompromitujące. Oczywistą oczywistością jest, że spadkobiercami Żydów-Polaków pochodzenia żydowskiego czy innego są pozostali przy życiu obywatele zrujnowanego ekonomicznie wojną i okupacją kraju.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~rozbawiony 19:49:06 | 2011-09-05
Więcej poczucia humoru życzę :-) I pogody ducha.

"Więcej niż 3 mln Żydów zginęło w Polsce i Polacy nie będą spadkobiercami polskich Żydów. Nigdy na to nie zezwolimy. Będziemy ich nękać tak długo, dopóki Polska się znów nie pokryje lodem. Jeżeli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań, będzie publicznie poniżana i atakowana na forum międzynarodowym."
(Israel Singer Dnia 19 kwietnia 1996r. na Swiatowym Kongresie Żydów)

ZATEM ŚMIEJMY SIĘ I RADUJMY, co tam 65 mld dolarów, jakaś tam ziemska marność tylko !!! Byle było wesoło.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~makro 19:07:18 | 2011-09-05
Więcej poczucia humoru życzę :-) I pogody ducha.

Popieram. Też jestem zdania, że żydom brakuje tych przymiotów i ich reakcje są dosyć histeryczne.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~1859 18:59:19 | 2011-09-05
Więcej poczucia humoru życzę :-) I pogody ducha. Do tego postawy Żyda, rabbiego Jeszuy wobec każdego, również zaborcy. Do Rzymianina powiedział (to tak jakby u nas do Niemca czy Rosjanina): takiej wiary nie znalazłem w Izraelu...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~no tak 18:00:10 | 2011-09-05
Podczas II wojny światowej był więziony w obozie koncentracyjnym w Dachau. (...) Ks. radca miał pogodne usposobienie i przez całe swoje życie wprowadzał zasadę: uśmiechać się do wszystkich i mimo wszystko...
https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,6995,poznan-zmarl-najstarszy-kaplan-w-polsce.html  Uśmiechnijmy się do rasistów, antysemitów i antypolonistów oraz nie mogących żyć bez nich tropicieli tychże, a także mediów koncentrujących na tych zjawiskach, bo "świeże" info, bo kontrowersyjne... Uśmiechnijmy się do polonofilów i filolsemitów oraz mediów, które prezentują ich sylwetki, działalność tworząc tym samym volens nolens dobrą atmosferę, relacje i emocje wokół Żydów i Polaków :-)
 A szczególnie uśmiechajmy się do cynicznych, wyrachowanych i działających bez najmniejszych skrupułów złodziei, zbrodniarzy i wszelkiej maści niegodziwców czerpiących korzyści z upadlania i gnębienia innych ludzi. I oczywiście w myśl miłości bliźniego: uśmiechajmy się tym bardziej im bardziej ktoś nami poniewiera. Dopiero teraz widać wyraźnie jak mało chrześcijańskim i w gruncie rzeczy nikczemnym byliśmy narodem szczególnie np. w okresach zaborów nie uśmiechając się wystarczająco i sprzeciwiając naszym najbardziej umiłowanym braciom zaborcom. I teraz dopiero zrozumiałem, że to właśnie oni chcieli dla nas jak najlepiej ucząc nas tej prawdziwej miłości bliźniego. Oto wystawiam się na żer sępów - niech wściekle szarpią moim ciałem, aż zrozumiem czym jest GŁUPOTA.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~polityczny wyrok 17:57:10 | 2011-09-05
Jakkolwiek zdewastowanie pomnika i użycie symboli hitlerowskich jest w najwyższym stopniu naganne (prowokacja?), to jednak sam pomnik też jest wielką obrazą dla obywateli polskich - tym bardziej, że opowieści o czterdziestu Polakach uzbrojonych w orczyki, kije i inne tego typu narzędzia, mordujących podobno ponad 400-tu (???) Żydów, jakoś – mówiąc delikatnie - sieją wątpliwości na lewo i prawo, szczególnie, że została odnaleziona niemiecka amunicja w miejscu kaźni.
POLECAM DUŻĄ ILOŚĆ MATERIAŁÓW NA TEN TEMAT NA STRONIE:
http://www.naszawitryna.pl/index_jedwabne_7.html

Wyrok zapadł bez dowodów
http://www.naszawitryna.pl/jedwabne_998.html

Analiza hipotezy Instytutu Pamieci Narodowej: 
http://www.naszawitryna.pl/jedwabne_736.html

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~1227 12:27:38 | 2011-09-05
Podczas II wojny światowej był więziony w obozie koncentracyjnym w Dachau.
(...)
Ks. radca miał pogodne usposobienie i przez całe swoje życie wprowadzał zasadę: uśmiechać się do wszystkich i mimo wszystko...

https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,6995,poznan-zmarl-najstarszy-kaplan-w-polsce.html

Uśmiechnijmy się do rasistów, antysemitów i antypolonistów oraz nie mogących żyć bez nich tropicieli tychże, a także mediów koncentrujących na tych zjawiskach, bo "świeże" info, bo kontrowersyjne... Uśmiechnijmy się do polonofilów i filolsemitów oraz mediów, które prezentują ich sylwetki, działalność tworząc tym samym volens nolens dobrą atmosferę, relacje i emocje wokół Żydów i Polaków :-)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 12:22:17 | 2011-09-05
DO Beniamina:
.
Beniamin: przestań wreszcie mieszać swym antypolonizmem (co także widać w innych Twoich wpisach) ludziom w głowach.


Jeżeli chodzi o mój antypolonizm to nie mam żadnych złudzeń że w/g kryteriów co niektórych i tak nie mam żadnych szans na bycie prawdziwym Polakiem, co nie ukrywam poczytuję sobie za zaszczyt .
Pozdrawiam 

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook