Komorowski spotka się Janukowyczem na Helu

Komorowski spotka się Janukowyczem na Helu
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego z jednodniową wizytą do Polski przybędzie we wtorek ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz. Politycy spotkają się w prezydenckiej rezydencji na Półwyspie Helskim.

Jak podaje kancelaria Bronisława Komorowskiego, prezydent Ukrainy złoży także wieniec pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku.

Wśród tematów rozmów prezydentów będzie polska prezydencja oraz przygotowania Ukrainy do zawarcia umowy stowarzyszeniowej z UE. Niewykluczone, że szefowie państw omówią także sytuację ukraińskiej opozycji, w tym kwestię aresztowania byłej premier i głównej opozycjonistki Julii Tymoszenko.

- To jest czysto prywatna wizyta Wiktora Janukowycza - powiedział przebywający w poniedziałek w Gdańsku prezydencki minister Sławomir Nowak. Jak dodał, zaproszenie do prezydenta Ukrainy zostało wystosowane przed kilkoma miesiącami.

DEON.PL POLECA

- Prezydent Komorowski chce uprawiać dyplomację czasami w trochę nieformalny sposób. Niedawno gościł w Helu kanclerz Niemiec Angelę Merkel z mężem. Teraz spotkanie z prezydentem Janukowyczem. Chcielibyśmy, by ta dyplomacja była na takich różnych poziomach rozgrywana: bardziej miękko, czasem trochę twardziej - dodał Nowak.

Minister przypomniał, że we wrześniu w Warszawie odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego, a - jak podkreślił - Ukraina jest największym partnerem w ramach tego programu. Zwrócił też uwagę, że końca dobiegają prace nad umową stowarzyszeniową między Unią Europejską a Ukrainą.

Według Nowaka, w czasie wizyty poruszana będzie też zapewne sprawa aresztowania Julii Tymoszenko. Zaniepokojenie w związku z aresztowaniem b. premier wyraziło m.in. polskie MSZ, a także dyplomacja rosyjska i amerykańska. Fakt ten wzbudził też niepokój Brukseli i może zablokować podpisanie z Kijowem umowy stowarzyszeniowej.

Nowak ocenił, że w stosunkach dyplomatycznych Komorowski jest naturalnym liderem współpracy zagranicznej Polski ze Wschodem. - Odwiedził wszystkie państwa Partnerstwa Wschodniego poza Białorusią. Wszystkie kraje odwiedził jeszcze przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w czasie naszej prezydencji - przypomniał.

Wiceminister spraw zagranicznych odpowiedzialny za politykę wschodnią Jerzy Pomianowski powiedział PAP, że "Polska z Ukrainą musi poruszać również sprawy trudne". - Wszyscy wiemy, jak Europa reaguje na sposób prowadzenia procesu pani Tymoszenko. To jest bardzo ważny temat. Prawdopodobnie również i o tym, o reakcjach Europy, o uwarunkowaniach tego procesu będą prezydenci rozmawiać - podkreślił Pomianowski.

Jego zdaniem ważne jest nie tylko to, jak wygląda sam proces byłej premier, ale też to, jak jest on odbierany w Europie. Dodał, że Polska jako przyjaciel Ukrainy ma najlepszą pozycję, by szczerze o tym porozmawiać.

Komorowski i Janukowycz będą też rozmawiać o umowie stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą, która przewiduje m.in. utworzenie strefy wolnego handlu. Pomianowski podkreślił, że Polska chciałaby, aby została ona parafowana na grudniowym szczycie UE-Ukraina.

- Bardzo liczymy na to, że ten proces będzie przyspieszony, że wszystkie trudne punkty negocjacji z Ukrainą Unia Europejska będzie w stanie zamknąć, by doprowadzić do podpisania tej umowy - zaznaczył Pomianowski.

Zwrócił uwagę, że zarówno w Brukseli jak i Kijowie precyzyjnie ważone są różne interesy, które się wiążą z tą umową. - Jest to proces, którego trzeba cały czas doglądać i również to jest znakomity temat do rozmowy pomiędzy przyjaciółmi, by dokładnie zdać sobie sprawę, czy są jeszcze jakieś obszary, w których Polska może Ukrainie pomóc - powiedział wiceszef MSZ.

Julia Brodiej z ambasady Ukrainy w Warszawie mówiła w zeszłym tygodniu, że głównym tematem rozmów władz obu krajów będzie kwestia umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską, którą władze w Kijowie obecnie negocjują. Jej ważną częścią jest umowa o powołaniu strefy wolnego handlu. Ukraińcy liczą na to, że umowa stowarzyszeniowa zostanie podpisana do końca bieżącego roku, czyli jeszcze podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE. - To są priorytetowe sprawy, które są omawiane między Polską a Ukrainą. Na pewno będą tematami rozmów podczas tej wizyty - zaznaczyła Brodiej.

Przewidziane są kolejne spotkania Janukowycza i Komorowskiego. Jesienią prezydenci mają odsłonić pomniki upamiętniające polskie ofiary zbrodni w Ostrówkach na Wołyniu oraz Ukraińców, którzy zginęli we wsi Sahryń na Lubelszczyźnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komorowski spotka się Janukowyczem na Helu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.