Małopolska: 2 katastrofy lotnicze i 6 ofiar

Małopolska: 2 katastrofy lotnicze i 6 ofiar

PAP / drr
Samolot Cesna 182...
Pilot zabrał na...
Rodziny ofiar...

ZOBACZ TAKŻE

42-letni pilot, od niedawna dyrektor krakowskiego aeroklubu, i trzy dziewczynki - dwie 12-latki i 14-latka - zginęły w wypadku awionetki, która w niedzielę wieczorem uderzyła w dom dwurodzinny na obrzeżach Nowej Huty. Dziewczynki noszą różne nazwiska. Dwie pochodzą z Krakowa, jedna z województwa podkarpackiego.

 

Samolot Cesna 182 wystartował z pobliskiego lotniska w Pobiedniku Wielkim o godz. 19.15 i 15-20 minut później uderzył w drewniany dom przy ul. Podstawie. Ojciec jednej z dziewczynek czekał na lotnisku, z którego samolot wystartował.

 

Jak powiedział prezes aeroklubu krakowskiego Jacek Turczyński, był to nowy, dobrze wyposażony samolot. - To był lot po kręgu nad lotniskiem. Takich lotów wykonuje się setki - mówił Turczyński.

 

- Pilot zabrał na pokład samolotu dzieci swoich znajomych. Miał to być krótki lot. Pilot miał zrobić kółko i wrócić na lotnisko - powiedział dziennikarzom rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak. Po uderzeniu samolot i budynek stanęły w ogniu. W akcji gaszenia uczestniczyło 19 jednostek straży pożarnej (w tym 11 państwowej i 8 ochotniczej).

 

Rodziny ofiar wypadku są otoczone pomocą psychologiczną. Przyczyny wypadku będzie badała komisja wypadków lotniczych.

 

Mieszkańcom budynku, w którym mieszkała wielodzietna rodzina nic sie nie stało. - W zgliszczach nikogo nie znaleziono, szczęście w nieszczęściu, że osobom, które były wtedy w domu udało się uciec - powiedział Nowak. Według sąsiadów domownicy uciekali przez okna.

 

- Tę rodzinę dotknęła już tragedia, bo w tym roku w wypadku samochodowym zginęła ich mama. Teraz stracili dom i bardzo potrzebują pomocy- mówiła Dorota Dziura, jedna z mieszkanek osiedla.

 

Przybyły na miejsce katastrofy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział, że miasto zaproponowało rodzinom, które straciły dom, miejsca w hotelach, ale osoby te nie były tym zainteresowane. - Jutro będziemy myśleć o innej pomocy, na pewno rodziny te nie pozostaną bez mieszkań i wsparcia - zapewnił Majchrowski.

 

Do drugiego wypadku lotniczego także doszło na terenie województwa małopolskiego. W miejscowości Witowice Dolne k. Nowego Sącza rozbiła się awionetka. W katastrofie zginał pilot i pasażer.

 

Na pobliskim lotnisku w Łososinie Dolnej trwał festyn zorganizowany w 55-lecie istnienia Aeroklubu Podhalańskiego. Był on połączony z pokazami lotniczymi.Do wypadku doszło ok. godz. 19.30 już po zakończeniu pokazów. - Mężczyźni, którzy zginęli nie byli uczstnikami pokazów, byli to zaproszeni goście. Awionetka leciała z Łososiny Dolnej do Krakowa - powiedziała sierżant Justyna Basiaga z zespołu prasowego nowosądeckiej policji. Dodała że rozbita maszyna była najprawdopodobniej na czeskich numerach rejestracyjnych. Na razie nie wiadomo kim były ofiary. W poniedziałek na miejscu katastrofy ma się pojawić komisja badająca wypadki lotnicze.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook