MSZ przekaże 2,5 mln zł na pomoc humanitarną

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekaże 2,5 mln zł na pomoc humanitarną dla Libii oraz Somalii - poinformował w środę MSZ. Środki, które pochodzą z rezerwy budżetowej, przyznano na mocy zarządzenia premiera Donalda Tuska.

 

"Polska aktywnie włącza się w międzynarodowe wysiłki, mające na celu niesienie pomocy humanitarnej dla najbardziej potrzebujących" - podkreślono w komunikacie resortu przekazanym PAP w środę.

 

MSZ poinformowało, że na pomoc dla ludności cierpiącej wskutek klęski głodu w Afryce Wschodniej przekazane zostanie 1,5 mln zł. Z tej kwoty 1 mln zł, za pośrednictwem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, otrzymają potrzebujący Somalijczycy, a 0,5 mln zł będzie stanowić dofinansowanie działań humanitarnych polskich organizacji. Pozostała kwota w wysokości 1 mln zł trafi na pomoc humanitarną dla Libii.

 

MSZ zaznaczyło w komunikacie, że "poza środkami w wysokości 2,5 mln zł, Polska przeznaczyła w tym roku już ponad 1,8 mln zł na wsparcie poszkodowanych w wyniku konfliktu w Libii".


"Nasz kraj przekazał również wsparcie dla podstawowych międzynarodowych organizacji i funduszy humanitarnych takich jak Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, UNHCR, UNRWA, UN OCHA i Centralny Fundusz Reagowania Kryzysowego (CERF) - łącznie ponad 2,7 mln zł" - czytamy w komunikacie.

 

Resort przypomina, że w piątek po raz trzeci obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, którego celem jest "szerzenie wiedzy o pomocy humanitarnej wśród społeczności międzynarodowej oraz podkreślenie potrzeby wielostronnej współpracy w tej dziedzinie".

 

W tym roku obchodom Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej przyświecać będzie hasło "People helping people" (ludzie pomagają ludziom). "Słowa te mają zwrócić uwagę na specyfikę działania pracowników humanitarnych, w tym wielu Polaków, którzy w bardzo trudnych warunkach, często z narażeniem własnego życia, niosą pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych" - podkreśla resort spraw zagranicznych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?