Sikorski: Przepraszam w imieniu Rzeczpospolitej

Szef MSZ Radosław Sikorski przeprosił w piątek w imieniu Polski za przekazanie przez naszą prokuraturę białoruskim śledczym informacji o opozycjonistach z tego kraju. "Karygodny błąd pomimo ostrzeżeń MSZ" - przyznał. Jeszcze w czwartek napisał w tej sprawie do prokuratora generalnego.

 

Jak informowała w czwartek PAP, polska Prokuratura Generalna przekazała białoruskim śledczym informację o rachunkach bankowych Alesia Bialackiego, szefa białoruskiego Centrum Praw Człowieka "Wiasna". Według przedstawicieli organizacji pozarządowych i białoruskiej opozycji przyczyniło się to do jego ubiegłotygodniowego zatrzymania przez KGB. Został on oskarżony o ukrywanie dochodów.

 

"Przepraszam w imieniu Rzeczpospolitej. Karygodny błąd pomimo ostrzeżeń MSZ. Zdwoimy wysiłki na rzecz demokracji na Białorusi" - napisał w piątek Sikorski na Twitterze.

 

Natomiast rzecznik MSZ Marcin Bosacki poinformował w piątek PAP, że jeszcze w czwartek Sikorski wysłał list do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, "w którym dokonuje oceny tego, co się stało, czyli ujawnienia danych przez Prokuraturę Generalną władzom Białorusi oraz - po raz kolejny - proponuje pewne rozwiązania lepszej i skuteczniejszej współpracy w tej kwestii".

 

"Przypominam, że po raz pierwszy sygnalizowaliśmy problem i proponowaliśmy tego typu współpracę w styczniu" - zaznaczył Bosacki. Nie chciał jednak mówić o szczegółach listu, bo - jak dodał - nie wie, czy zapoznał się z nim już jego adresat.

 

Prokuratura Generalna w czwartek potwierdziła PAP, że realizowała wniosek o pomoc prawną dot. szefa "Wiasny", w treści którego nie były zawarte żadne informacje, które mogłyby wskazywać na to, że dotyczył on działacza opozycyjnego lub jego działalności opozycyjnej.

 

Według Macieja Kujawskiego z PG, także nikt ze strony polskiej nie poinformował prokuratury, że chodzi o opozycjonistę. Potwierdził on, że na początku tego roku odbyło się spotkanie Seremeta z przedstawicielami MSZ, na którym ustalono, że do wniosków o pomoc prawną z Białorusi strona polska będzie podchodzić "z dużą ostrożnością" i taką sugestię przekazano Departamentowi Współpracy Międzynarodowej PG.

 

Kujawski poinformował, że już po tym spotkaniu zdarzył się przypadek, gdy odmówiono pomocy prawnej dotyczącej opozycjonisty - bo we wniosku strona białoruska wskazała, że chodzi o człowieka, który miałby prowadzić działalność opozycyjną. Zapowiedział, że PG przeanalizuje wszystkie wnioski Białorusi o pomoc prawną z ostatniego czasu.

 

Z dwóch niezależnych źródeł - z prokuratury i spoza niej - PAP uzyskała informację, że w związku z tą sprawą niewykluczone są dymisje w prokuratorskich strukturach odpowiedzialnych za międzynarodowy obrót prawny. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~szary kot 18:03:36 | 2011-08-13
Nie wiadomo, co lepsze dla Polski : czy ta "opozycja', czy iście operetkowy "prezydent" Łukaszenka ?

  Już popierali niektórzy pomaranczową rewolucje na tzw."ukrainie",  to Juszczenko - o zgrozo! -ogłosił   Banderę i  Szuchiewycza -  bohaterami państwowymi.   Z tymi opozycjami  tez trzeba    ostrożnie !

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~szary kot 17:58:41 | 2011-08-13
  Nie wiadomo,  co lepsze dla Polski : czy ta  "opozycja',  czy  iście operetkowy "prezydent" Łukaszenka ?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tu trzeba męża stanu 15:48:30 | 2011-08-13
"Jedynie mąż stanu byłby w tej dyplomacji  uczciwy i godny zaufania.
Mężowie stanu to relikt przeszłosci wsród polityków i "rodzą" się w kryzysowych sytuacjach dla narodu /np. śp.Lech Kaczyński/ lecz POlitycy go nienawidzili, szkodzili.
W powojennych latach po wyrżnięciu przez sąsiadów naszych elit w czasie wojny i przez NKWD oraz dorzynaniu reszty "patriotycznie" myslących Polaków w czasie PRL-u spowodowało kompletne wyjałowienie i kwitnie tylko cwaniactwo podbite strachem pod dowództwem Kiszczaka, Jaruzelskiego i paru jeszcze szarej eminencji" Waldek Ryś

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~to tylko fraszka 10:12:52 | 2011-08-13
oszukańcza reinkarnacja
"wbrew naukowej teorii ulegając czerwonemu
„Solidarnosć” przedłużyła życie systemu..."
uduchowiony Bolek
"przeciętny Polak długo nie wiedział
że jego „duch swięty” na Kremlu siedział..."

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~może to celowe ? 10:01:42 | 2011-08-13
kryzys polskiej dyplomacji !

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Silva 22:34:34 | 2011-08-12
Jaki skandal? Podatki trzeba płacić! A niby dlaczego miałby nie płacić? Wszyscy płacą a on ma być wyjątkiem? Dlaczego

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~D 11:28:10 | 2011-08-12
To tak jakby przepraszał morderca swoją ofiarę.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~dyplomacja 11:12:56 | 2011-08-12
Zasada Rockefellera:
Nie rób rzeczy na których możesz zostać złapany.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ale dyplomacja ! 10:58:33 | 2011-08-12
Żal poniewczasie na nic nie zda się.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~przerażony 10:44:49 | 2011-08-12
Swołocz i cynizm. Sikorski

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?