Prokuratura umorzyła sprawę wypadku Cessny

Prokuratura Rejonowa w Krakowie Nowej-Hucie umorzyła sprawę wypadku samolotu cessna, do którego doszło w czerwcu 2009 roku podczas VI Pikniku Lotniczego w Czyżynach - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Bogusława Marcinkowska.

 

- Ze zgromadzonego materiału nie wynika, by którakolwiek z osób mogących mieć wpływ na bieg wydarzeń, przyczyniła się do "sprowadzenia katastrofy" - powiedziała Marcinkowska.

 

Prokuratura w toku śledztwa ustaliła, że pilot był trzeźwy. Z powodu jego śmierci nie jest możliwe uzyskanie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy sprawdził i ocenił, czy nie został przekroczony dopuszczalny ciężar samolotu.

 

Do wypadku awionetki Cessna 172 doszło 28 czerwca 2009 roku tuż po zakończeniu VI Małopolskiego Pikniku Lotniczego, w którym maszyna brała udział. Samolot z czterema osobami na pokładzie niedługo po starcie spadł między drzewa w parku na osiedlu Oświecenia, w odległości około pół kilometra od miejsca startu.

 

W katastrofie zginął 46-letni pilot samolotu, a dzień później w szpitalu zmarł 29-letni pasażer. Postępowanie w sprawie wypadku prowadziła prokuratura i Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

 

Według raportu Państwowej Komisja Badania Wypadków Lotniczych przyczynami wypadku były: brak lub niewłaściwie przeprowadzona analiza osiągów oraz załadowania samolotu, co doprowadziło do startu zacznie przeciążonej maszyny. Dodatkowo długość pasa startowego nie gwarantowała bezpiecznego przelotu nad przeszkodami, a samolot oderwał się od ziemi przy zbyt małej prędkości.

 

W efekcie lot odbywał się ze zbyt małą prędkością, przy bardzo dużym kącie wznoszenia. Doprowadziło to do konieczności wykonania zakrętu z wiatrem w celu ominięcia przeszkód terenowych, w wyniku czego nastąpił spadek siły nośnej na wewnętrznym skrzydle, ześlizg oraz zderzenie z drzewami i ziemią.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~krk 16:15:49 | 2011-07-14
Czyżynach a nie Czyżykach

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook