Kielce uczczą ofiary pogromu sprzed 65 lat

Marszem milczenia i modlitwy, „wieczorem pamięci”, a także prezentacją multimedialną przybliżającą „Życie żydowskie w Polsce 1945-2010”, oddany zostanie w poniedziałek w Kielcach hołd ofiarom pogromu kieleckiego z 4 lipca 1946 roku.

 

W obchodach 65. rocznicy tamtych wydarzeń weźmie udział m.in. Miriam Guterman z Izraela - jedna z osób, które ocalały z pogromu, a także naczelny rabin Polski Michael Schudrich – zapowiada Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, które jest głównym organizatorem uroczystości.

 

Marsz milczenia i modlitwy rozpocznie się przed pomnikiem Menora, gdzie zgromadzeni oddadzą cześć ludności żydowskiej, zamordowanej w Kielcach przez Niemców podczas II wojny światowej. Stamtąd udadzą się przed Memoriał Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata koło dawnej synagogi, by złożyć hołd mieszkańcom Kielecczyzny, którzy zginęli z rąk hitlerowców za udzielanie pomocy Żydom, a także tym, którzy za uratowanie Żydów otrzymali medal Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

 

Następnie uczestnicy marszu zatrzymają się na miejscu zbrodni sprzed 65 lat, na ul. Planty, gdzie zmówią wspólnie modlitwę ekumeniczną i zapalą znicze przed pamiątkową tablicą na budynku nr 7/9. Z tego miejsca pójdą w milczeniu na cmentarz żydowski, oddać hołd ofiarom pogromu nad ich wspólnym grobem.

 

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego uhonoruje tego dnia Miriam Guterman (z domu Maria Machtynger) medalem „Femina Bona” (dobra kobieta), natomiast rabina Michaela Schudricha oraz prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego - medalem „Vir Bonus” (doby mąż). Stowarzyszenie przyznaje te honorowe wyróżnienia „za dokonania, postawę życiową i niezłomność charakteru w dziele pojednania chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego”.

 

Podczas "wieczoru pamięci" poświęconego historii społeczności żydowskiej, dziennikarz Piotr Piluk z Warszawy zaprezentuje kielczanom multimedialny pokaz „Życia żydowskiego w Polsce 1945-2010”. Aktorki warszawskiego Teatru Żydowskiego – Monika Chrząstowska i Ernestyna Winnicka - wystąpią na koniec spotkania z koncertem.

 

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zorganizuje rocznicowe obchody w Kielcach razem z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce i Polską Radą Chrześcijan i Żydów. Honorowy patronat objęli: naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

 

Zgodnie z ustaleniami IPN, 4 lipca 1946 roku w czasie pogromu kieleckiego zginęło 37 osób narodowości żydowskiej (35 zostało rannych) i troje Polaków. Tego dnia w Kielcach i okolicach miały miejsce również inne zajścia, w których pokrzywdzonymi stali się obywatele narodowości żydowskiej; na tle rabunkowym zamordowano mieszkankę Kielc pochodzenia żydowskiego Reginę Fisz i jej kilkutygodniowe dziecko.

 

Krwawe wydarzenia 4 lipca 1946 roku sprowokowała plotka o uwięzieniu przez Żydów chrześcijańskiego chłopca i rzekomym dokonaniu na nim rytualnego mordu. Dziewięć z dwunastu osób oskarżonych o masakrowanie Żydów skazano na śmierć w pospiesznym, pokazowym procesie i stracono.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 13:45:24 | 2011-07-02
Ciekawe kiedy przy podobnych okazjach będzie się wyraźnie mowić kto wtedy odpowiadał za porządek publiczny i bezpieczeństwo. Teraz tylko słychać że to w Polsce się stało...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Brook 11:46:14 | 2011-07-02
A Wyszyński nie potępił pogromu kieleckiego.

Pogrom kielecki był trzecim z kolei pogromem żydowskim, zorganizowanym przez funkcjonariusza UBP, majora Władysława Sobieraja, wszczynanym pod pretekstem mordu rytualnego na polskim dziecku. Po fiasku ubeckiej prowokacji w Rzeszowie i Krakowie mocodawcy Sobieraja z NKWD nie liczyli już na wiarę Polaków w mord rytualny i zlecili wymordowanie Żydów z kieleckiego domu przy ul. Planty 7 specjalnie dobranej bojówce PPR-owskiej. Wiemy o tym dzięki pracy badawczej Krzysztofa Kąkolewskiego i opartemu na niej filmowi dokumentalnemu Andrzeja Miłosza (porwane rzekomo przez Żydów polskie dziecko było przechowywane przez pół roku w piwnicy wojewódzkiego UBP w Kielcach).
Mimo Twoich sugestii ksiądz Prymas Stefan Wyszyński nie był żydożercą. W roku 1967 modlił się publicznie (narażając na nową nagonkę ze strony władz komunistycznych tuż po kampanii propagandowej w związku z listem do biskupów niemieckich w roku 1966) za powodzenie oręża izraelskiego w czasie wojny 6-dniowej w czerwcu 1967 roku, co nagłaśniała Rozgłośnia Polska RWE. Na początku lat 70. widziano u Adama Michnika ofiarowany mu przez księdza Prymasa egzemplarz Pisma Świętego z dedykacją "Zjedz tę księgę". W czasach solidarnościowego "karnawału" ks. Prymas wbrew protestom PAX-u przyjął delegację kierownictwa Zarządu Regionu Mazowsza, w której skład wchodził tenże Michnik.
Czy pogrom kielecki potępili mocodawcy sprawców i ich następcy?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 11:22:23 | 2011-07-02
A Wyszyński nie potępił pogromu kieleckiego.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kemot 10:21:16 | 2011-07-02
 Amen

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook