Gdy partie walczą, PJN przedstawia program

Gdy partie walczą, PJN przedstawia program
Gdy partie walczą, PJN przedstawia program (fot. flickr.com/ by DrabikPany)
PAP / ad

W niedzielę PJN organizuje w Warszawie konferencję programową. Według wiceprezesa partii Marka Migalskiego, ugrupowanie zaprezentuje swoje pomysły ustrojowe, gospodarcze i prorodzinne. Inni walczą między sobą, my prezentujemy program - powiedział PAP Migalski.

"Niedzielna konferencja ma pokazać nas jako partię, która już ma program" - podkreślił w rozmowie z PAP Migalski. Jak dodał, ogromna część przedstawionych w niedzielę propozycji ugrupowania wejdzie w skład programu wyborczego PJN.

DEON.PL POLECA




"Wyborcy mają prawo oczekiwać od partii, na które mogą oddać głos, nie tylko pewnej wiarygodności osób, które ją tworzą, ale również programu, z którym partia idzie" - podkreślił Migalski. Dlatego - jak mówił - wtedy, "gdy większość partii zajmuje się walką między sobą, a program traktuje bardzo przedmiotowo i niepoważnie", PJN taki program zaprezentuje.

Jak podkreślił europoseł, PJN ma program i pomysł, "jak ten program wdrażać w życie, jeśli dane jej będzie wejść do systemu, czyli do parlamentu".

Na niedzielnej konferencji PJN przedstawi m.in. propozycje zmian ustrojowych zawartych w programie "Rzeczpospolita Obywatelska". Zakłada on m.in. częstsze organizowanie referendów, zmniejszenie liczby posłów o połowę, alfabetyczne listy wyborcze, rozbudowywanie partyjnych think-tanków oraz wsparcie dla NGO - zwiększenie zadań zlecanych przez państwo i samorządy organizacjom pozarządowym. Zgodnie z programem PJN, Sejm nie mógłby także nakładać na samorządy dodatkowych obciążeń.

Według Migalskiego, będzie także mowa o programie gospodarczym PJN "Czas Gospodarki". Ugrupowanie chce m.in. zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, objęcia najzamożniejszych rolników powszechnymi zasadami podatków i ubezpieczeń, liniowej 19-procentowej stawki VAT.

PJN proponuje też, by obywatele i przedsiębiorcy podlegali minimalnej liczbie obowiązków i ograniczeń administracyjnych. Dlatego partia chce m.in. wprowadzenia zmiany w konstytucji umożliwiającej przedsiębiorcom zaskarżanie do Trybunału Konstytucyjnego wadliwych przepisów; proponuje też ograniczenie koncesji i zezwoleń wymaganych dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz uproszczenie dochodzenia odszkodowań od urzędów za decyzje wydane z naruszeniem prawa.

Wśród propozycji programowych jest także wprowadzenie zasady 30 dni jako maksymalnego terminu na załatwienie jakiejkolwiek sprawy urzędowej. Jednocześnie - według PJN - brak decyzji w tym terminie skutkowałby prawnym domniemaniem wydania decyzji pozytywnej.

W ramach programu "Pakt dla rodziny" PJN proponuje m.in. zamiast becikowego wprowadzenie dofinansowania w wysokości 500 zł przez 12 miesięcy dla rodzin, którym urodzi się dziecko. Klub chce także wydłużenia urlopu macierzyńskiego o 4 tygodnie i wprowadzenia statusu osoby zatrudnionej dla opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi.

PJN popiera obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym od 2012 r. sześciolatki nie musiałyby obowiązkowo iść do szkoły. Partia argumentuje, że od 2009 r. nie zrobiono nic, by dostosować szkoły do przyjęcia dzieci sześcioletnich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gdy partie walczą, PJN przedstawia program
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.