Co z Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem?

Społeczni działacze i wolontariusze zabiegają o wsparcie apelu skierowanego tydzień temu pod Ścianą Śmierci w KL Auschwitz do premiera Donalda Tuska, aby uznać projekt ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, za jeden z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

 

Apel taki wygłoszono 14 czerwca br. podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz-Birkenau.


Jak poinformował Michał Tyrpa z Fundacji Paradis Judaeorum, która zainicjowała międzynarodową akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), wolontariusze ślą listy z poparciem apelu skierowanego do premiera. Wcześniej Fundacja zwróciła się o wsparcie do polskich europosłów, senatorów, posłów, a także marszałków województw, wojewodów, kuratorów oświaty i ważnych instytucji samorządowych.

 

Lansowany od stycznia 2008 r. projekt europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem cieszy się szerokim poparciem. Miejmy nadzieję, że przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, a także nasi europosłowie, senatorowie i posłowie, zechcą pomóc przekonać do niego i premiera Donalda Tuska” – apeluje Tyrpa i informuje, że 20 czerwca br. Fundacja zwróciła się z prośbą o oficjalne wsparcie w tej sprawie do wszystkich polskich europosłów, senatorów i posłów na Sejm.

 

Witold Pilecki był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzem kampanii wrześniowej 1939 r., bohaterem polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r. podczas niemieckiej łapanki Pilecki pozwolił się aresztować Niemcom, by przedostać się do obozu Auschwitz. Chciał zdobyć informacje o panujących w nim warunkach. Do Auschwitz trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 r. Szybko stał się głównym organizatorem konspiracji w obozie. Założył tam Związek Organizacji Wojskowej. Planował nawet zbrojne oswobodzenie obozu.

 

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Pilecki zdołał uciec z obozu wraz z dwoma współwięźniami. Sprawozdania Pileckiego z obozu były przesłane do dowództwa Armii Krajowej w Warszawie i dalej na Zachód. Pileckiego aresztowano w maju 1947 r. Został osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. 15 maja 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci i wkrótce stracony. Wyrok wykonano w więzieniu na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy.

 

We wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy. W lipcu 2006 r. prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. Rotmistrz Witold Pilecki został uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej.

 

Fundacja Paradis Judaeorum od 3 lat prowadzi akcję, której głównym celem jest ustanowienie 25 maja – rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego – europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. 17 września 2008 r. Fundacja zwróciła się do papieża Benedykta XVI z prośbą o rozważenie beatyfikacji śp. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?