14 oskarżonych o działalność w narkobiznesie

14 osób z Małopolski oskarżyła krakowska prokuratura apelacyjna o sprowadzenie z Holandii do Polski i rozprowadzenie na terenie Polski i Austrii narkotyków o wartości blisko 21 mln zł - poinformował w poniedziałek PAP prok. Piotr Kosmaty.

 

Zarzuty aktu oskarżenia dotyczą okresu od lutego 2007 r. do lipca 2009 r. Trzy osoby zostały oskarżone o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, pozostałych jedenaście oskarżono o rozprowadzanie narkotyków. Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

W akcie oskarżenia znalazły się zarzuty dotyczące sprowadzenia do Polski z Holandii ponad 5 mln 200 tys. tabletek ecstasy, 11 kilogramów kokainy, 100 kg marihuany i 12 kg amfetaminy o łącznej czarnorynkowej wartości blisko 21 mln zł.

 

Według prokuratury grupa w ostatnim okresie zmonopolizowała handel narkotykami w Małopolsce. Z uwagi na hurtowe ilości sprowadzanych narkotyków, oprócz własnej siatki rozprowadzającej, korzystała także z dilerów innych grup. Na trop grupy prokuratura trafiła przy śledztwie dotyczącym gangu narkotykowego w Tarnowie. W poprzednim akcie oskarżenia o działanie w grupie oskarżono 10 osób.

 

Jak ustaliła prokuratura, tzw. grupa małopolska działała według specjalistycznego podziału ról. Jedni z jej członków nawiązywali kontakty z dostawcami narkotyków w Holandii, inni kupowali tam stare samochody, które wykorzystywano do przemytu narkotyków. Jeszcze inni, głównie w Krakowie, zajmowali się przerabianiem samochodów tak, by znalazły się w nich skrytki do przemytu narkotyków. Kolejni - konfekcjonowali przemycone narkotyki i kierowali do rozprowadzania na terenie Polski i Austrii.

 

Połowa z oskarżonych, tj. siedem osób, przyznało się do winy i złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Wnioski te, opiewające na kary bezwzględnego pozbawienia wolności lub kary w zawieszeniu, trafiły do sądu razem z aktem oskarżenia. Do winy nie przyznało się trzech oskarżonych, którym zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook